[[#ex]]
Duomenų iniciatyva
Apie Lietuvos banko duomenų rinkinius
Lietuvos banko tyrėjai gali naudotis Lietuvos banko surinktais mikrolygio duomenimis, pvz., Namų ūkių finansinės stebėsenos informacine sistema (NŪFSIS) ir Paskolų rizikos duomenų baze (PRDB).
Namų ūkių finansinės stebėsenos informacinė sistema
Namų ūkių finansinės stebėsenos informacinė sistema iš pradžių buvo sukurta siekiant stebėti namų ūkių paskolų mokėjimą po finansų krizės Lietuvoje. Po krizės praėjus 10 m., joje kas ketvirtį pateikiama informacija ne tik apie namų ūkių paskolų situaciją nuo 2003 m., bet ir apie skolintojų ir skolininkų pasiskirstymą. Priešingai nei dauguma kitų namų ūkių finansų duomenų rinkinių, NŪFSIS pateikia informacija apie namų ūkių paskolas, ankstesnių mokėjimų duomenis, namų ūkių pajamas ir demografinius bruožus. Kintant Lietuvos paskolų sektoriui, nuo 2016 m. į duomenų rinkinį įtrauktos ne tik įprastų finansų įstaigų bet ir vartojimo kredito paslaugos teikėjų ir tarpusavio skolinimo platformų suteiktos paskolos.
Paskolų rizikos duomenų bazė
Nuo 1995 m. Lietuvos bankas renka ir tvarko duomenis Paskolų rizikos duomenų bazei (PRDB). Duomenų bazė naudojama formuojant makroprudencinę politiką ir vertinant indėlių bendrovių ir kitų finansų įstaigų kredito riziką. PRDB sukaupta išsami informacija apie paskolų savybes ir ankstesnių paskolų mokėjimų duomenis. Dėl šios informacijos ir panelinių duomenų PRDB naudinga ekonominiams ir finansiniams tyrimams.
Praktika Tyrimų centre
Praktikos tikslas – patarti ir suteikti pagalbą praktikantams, rašantiems ekonomikos srities mokslinius straipsnius.
Tyrimų centre atliekami tyrimai įvairiomis temomis, tokiomis kaip makrofinansai, bankininkystė, tarptautinė ekonomika ir kt.
Tyrimų centras kviečia Lietuvoje ir užsienyje studijuojančius studentus teikti paraiškas dėl praktikos.
Reikalavimai:
- kandidatas turi studijuoti ekonomikos, statistikos, matematikos, finansų ar kitų susijusių mokslų magistrantūroje arba turėti šios srities bakalauro laipsnį;
- ryžtingas užsibrėžtų tikslų siekimas ir noras prisidėti prie vieno ar keleto Tyrimų centro mokslinių tyrimų projektų;
- puikios anglų kalbos žinios (raštu ir žodžiu).
Privalumai:
- vienos ar keleto kompiuterinių statistikos programų išmanymas (pvz., R, Matlab, Stata);
- doktorantūros studijų studentas (-ė).
Su praktika susijusios užduotys priklausys nuo praktikanto turimos patirties bei žinių, jos bus aptartos ir skirtos pradėjus praktiką.
Kaip pateikti paraišką?
Paraišką anglų kalba prašome siųsti el. paštu [email protected], kartu pateikite:
- gyvenimo aprašymą anglų kalba (CV);
- motyvacinį laišką anglų kalba;
- diplomų ir pažymėjimų, studijų rezultatų kopijas.
Paraiškoje nurodykite:
- konkrečią temą ar sritį, į kurią norite susitelkti per praktiką, ir išsamų jos aprašymą;
- jūsų parašytų mokslinių straipsnių (taip pat ir kursinių darbų, bakalauro ar magistro baigiamųjų darbų), jei esate tokių parašę, trumpus aprašymus.
Pateikite profesoriaus / kurso dėstytojo, galinčio pateikti rekomendaciją dėl jūsų praktikos, kontaktinę informaciją.
Paraiškos priimamos ir vertinamos nuolat; dažniausiai praktika trunka iki 4 mėn. (terminą galima pratęsti).
Kita veikla
Apdovanojimai
Kiekvienais metais Lietuvos bankas ir Tyrimų centras, siekdami kelti mokslinių tyrimų kokybę, skiria dvi premijas už mokslinę veiklą: Vlado Jurgučio premiją (10 tūkst. eurų) ir Lietuvos banko premiją už ekonomikos srities disertaciją (5 tūkst. eurų).
Vlado Jurgučio premija įamžina akademiko prof. Vlado Jurgučio, pirmojo Lietuvos banko valdytojo, nuopelnus Lietuvos bankininkystei. Vlado Jurgučio premija skiriama siekiant pažymėti reikšmingiausius per pastaruosius penkerius metus Lietuvos ekonomistų arba su Lietuvos mokslo institucijomis susijusių užsienio šalių ekonomistų mokslinės veiklos rezultatus – publikuotus mokslinius straipsnius, išleistas mokslo monografijas arba kitas knygas. Pirmenybė teikiama tokioms temoms kaip centrinio banko veikla, pinigų politika, makroprudencinė politika, bankininkystė, mokėjimai ir atsiskaitymai, investavimas ir kitoms su Lietuvos banko vykdoma veikla susijusioms temoms.
Lietuvos banko premija už ekonomikos srities disertaciją skiriama siekiant apdovanoti geriausių disertacijų, parengtų iš ekonomikos arba su ja susijusios srities ir apgintų per paskutinius dvejus metus iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d., autorius. Pirmenybė teikiama tokioms temoms kaip centrinio banko veikla, pinigų politika, makroprudencinė politika, bankininkystė, mokėjimai ir atsiskaitymai, investavimas ir pan.
Daugiau informacijos apie anksčiau suteiktus apdovanojimus ir paraiškų teikimą čia.
Redakcinė veikla
Tyrimų centro mokslininkai taip pat redaguoja ir recenzuoja straipsnius, skelbiamus tokiuose akademiniuose žurnaluose kaip „Baltic Journal of Economics“.
Organizacijos
Tyrimų centras priklauso Nacionalinių ekonominių tyrimų organizacijų tinklui (NERO).
Partneriai
Tyrimų centro partneriai:
Konkursas „Tyrimų centro iššūkis“: ieškome partnerių 2022 m.
Lietuvos banko Tyrimų centro organizuojamas konkursas „Tyrimų centro iššūkis“ (toliau – Tyrimų centro iššūkis arba konkursas), įkvėptas JAV organizuojamo Federalinio rezervo iššūkio, yra kasmetinis teminis komandinis konkursas, skirtas įvairių akademinių disciplinų bakalauro ir (arba) magistrantūros studentams. Studentai sprendžia aktualius euro zonos makroekonomikos, Eurosistemos ir pinigų politikos įgyvendinimo klausimus, teikia paraiškas ir, praėję pirminę atranką, rengia pristatymus komisijai. Kvietimas įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms prisijungti prie konkurso išplatinamas kiekvienais metais, likus ne mažiau kaip 14 dienų iki registracijos į konkursą pradžios. Kiekvienais metais su konkurso partneriais bus sudaromos bendradarbiavimo sutartys dėl tų metų konkurso.
Pirmoji konkurso užduotis studentams:
Nurodykite, koks yra ekonominis ir finansinis klimato kaitos poveikis.
Šiuo atveju klimato kaita laikoma teiginiu ir prašoma paaiškinti, kas atsitiks ekonomikai ir (arba) finansų rinkai dėl klimato kaitos pokyčių. Pavyzdžiui, galima teigti, kad dėl kylančio jūros lygio gali būti paveikta nekilnojamojo turto rinka ir todėl gali kilti finansinė rizika (sumažėti pakrantės nekilnojamojo turto vertė) ir finansinio stabilumo rizika (staigus hipotekinių paskolų perkainojimas).
Argumentus pagrįskite įrodymais.
Remdamiesi minėtu pavyzdžiu, panaudokite duomenis, tam, kad jie parodytų, ar kylantis jūros lygis paveikė pakrantės lygio nekilnojamojo turto kainas, ir ištirkite jo poveikį hipotekos paskolų rinkai.
Pateikite pasiūlymus, kaip politikos kūrėjai, ypač centriniai bankai ir finansų reguliavimo institucijos, turėtų spręsti šią problemą.
Partnerystės privalumai:
- Dalyvaudami vertinimo komisijoje, partneriai gali pritraukti motyvuotų praktikantų iš įvairių akademinių disciplinų.
- Vadovaudami praktikantams ir juos konsultuodami, partneriai gali padėti jiems tapti sėkmingais būsimais darbuotojais.
- Partneriams suteikiama galimybė atskleisti savo siekį pritraukti jaunų talentų ir prisidėti prie didesnės bendruomenės (ekonomikos ir (arba) finansų švietimo).
- Partneriams suteikiama galimybė skatinti vertybes, informuojant apie klimato kaitą ir tvarių finansų bei ekonominės plėtros svarbą.
Prie konkurso galima prisidėti šiais būdais:
- Aktyviai prisidėti prie konkurso viešinimo ir sklaidos;
- Prisijungti prie vertinimo komisijos darbo antrame Tyrimų centro iššūkio etape, aktyviai užduoti klausimus ir objektyviai vertinti konkurse dalyvaujančias komandas, padėti nustatyti nugalėtojus.
- Suteikti nugalėjusių komandų dalyviams galimybę atlikti praktiką savo atstovaujamoje įmonėje.
- Skirti lėšų piniginiam nugalėtojų apdovanojimui.
Potencialių partnerių pateiktuose pasiūlymuose nuo 1 iki 5 balų vertinama galimybė: skirti finansinę paramą konkursui organizuoti ir (arba) piniginiam apdovanojimui, pasiūlyti atlikti praktiką pirmąją ir antrąją vietą laimėjusioms komandoms, prisidėti prie konkurso viešinimo ir komisijos veiklos. Už lėšų piniginiam apdovanojimui skyrimą, galimybę laimėjusioms komandoms atlikti praktiką ir konkurso viešinimą skiriama po 1 balą, už prisidėjimą prie komisijos veiklos – 2 balai. Keliems potencialiems partneriams surinkus vienodą balų skaičių, bendradarbiavimo sutartis bus sudaroma su tomis įmonėmis, įstaigomis ar organizacijoms, kurios anksčiausiai pateiks pasiūlymus Lietuvos bankui. Lietuvos bankas atrinks ne daugiau kaip tris labiausiai nustatytus kriterijus atitinkančius pasiūlymus ir juos pateikusiems potencialiems partneriams pasiūlys sudaryti bendradarbiavimo sutartis, kuriose bus nustatyti konkurso partnerių ir Lietuvos banko įsipareigojimai.
Lietuvos bankas vertina bendradarbiavimą su partneriais ir siekia užtikrinti, kad jie savo veikloje laikytųsi šių reikalavimų:
- nešališkai, sąžiningai ir tinkamai atliktų savo pareigas;
- vengtų interesų konflikto;
- nusišalintų nuo sprendimų, galinčių sukelti interesų konfliktą, rengimo, svarstymo, priėmimo ir prieš pradedant interesų konfliktą sukeliančio ar galinčio sukelti sprendimo rengimo, svarstymo ar priėmimo procedūrą raštu apie tai praneštų Lietuvos bankui.
Jeigu susidomėjote, kviečiame rašyti el. paštu [email protected] iki 2022 m. kovo 3 d. 17.00 val. Laiške nurodykite, kokiais iš šiame kvietime nurodytų būdų galėtumėte prisidėti prie konkurso.
Daugiau apie Tyrimų centro iššūkį, partnerių atranką ir asmens duomenų tvarkymą galima rasti čia.
[[#ex]]