Lietuvos bankas

Skiriame daug dėmesio klimato kaitai visose Lietuvos bankui patikėtose atsakomybės srityse.  

Klimato kaitos keliami iššūkiai yra aktualūs ir finansų sektoriui – siekiame užtikrinti jo stabilumą ir atsparumą su klimato kaita susijusioms rizikoms. Turime suprasti, kokią įtaką šios rizikos kelia ekonomikai, kai vis dažniau tenka spręsti su perėjimu prie neutralaus anglies dioksido poveikio veiklai susijusius klausimus.  

Mes, kaip centrinis bankas ir priežiūros institucija, negalime likti šių procesų nuošalyje, todėl siekiame didinti tiek savo, tiek viso finansų sektoriaus veiklos žalumą. 

Spręsdami su klimato kaita susijusius klausimus, daugiausia dėmesio skiriame penkioms pagrindinėms sritims, kurios įvardytos Lietuvos banko 2023–2025 m. žalumo strategijoje

Lietuvos banko vykdomi su klimato kaita susiję veiksmai 

Lietuvos bankas, kaip Eurosistemos narys, kartu su kitais euro zonos centriniais bankais aktyviai prisideda prie bendrų Eurosistemos veiksmų kovoje su klimato kaita. Su klimato kaita susijusios rizikos įtrauktos į finansinio stabilumo stebėsenos ir bankų priežiūros procedūras, į tvarumo veiksnius atsižvelgta valdant investicijas, analizuojamas su klimato kaita susijusių rizikų poveikis Eurosistemos pinigų politikai. 

2023 m. pradžioje įsteigėme Klimato kaitos centrą, jo tikslas – didinti žalumą ir mažinti su klimato kaita susijusias rizikas visose Lietuvos banko veiklos srityse. Siekdamas žalumo tikslų finansų sektoriuje, Klimato kaitos centras koordinuoja Klimato kaitos finansinių rizikų forumo veiklą ir aktyviai bendradarbiauja su kitomis institucijomis. 

Daugiau apie Klimato kaitos centrą 


2020 m. tapome Žalesnės finansų sistemos kūrimo tinklo (angl. Network for Greening the Financial System, NGFS) nariais. Šiuo metu organizaciją sudaro 141 institucija narė ir 21 stebėtojas iš viso pasaulio.  

Lietuvos bankas taip pat dalyvauja Europos Centrinio Banko (ECB) Klimato kaitos forumo bei Šiaurės ir Baltijos šalių centrinių bankų klimato tinklo (angl. Nordic-Baltic Central Bank Climate Network) veikloje. 

Integruodamas žalumo klausimus į savo veiklą Lietuvos bankas vadovaujasi ECB žalumo politikos kryptimis. Su jomis išsamiau susipažinti galima šiuo metu įgyvendinamame ECB Klimato ir gamtos plane 2024–2026 m. 

Paskutinė atnaujinimo data: 2025-01-09