Absolvento patirtis: bakalauro studijos per trejus metus ir sėkminga karjera
Apie ekonomikos studijas svajojantys abiturientai neretai dairosi į užsienio universitetus – tai dažniausiai nulemia tarptautinės patirties troškimas. Tačiau Vilniaus universitete (VU) pasirinkęs Lietuvos banko kuruojamą Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programą, Adomas Jankūnas įsitikino, kad tarptautinės patirties pasisemti galima studijuojant ir čia pat, Vilniuje. Per trejus metus gautas studijų diplomas ir įgytos žinios prisidėjo ir prie sėkmingo statistiko darbo Lietuvos banke bei kvietimo tolesnėms studijoms.
„Dar mokykloje man patiko tokie dalykai kaip istorija, matematika, taip pat domėjausi politika. Spręsdamas, kur studijuoti, pagalvojau, kad ekonomikos studijos būtų būtent tai, kas galėtų sujungti visas šias sritis ir dar labiau praplėsti akiratį: išmokčiau geriau suprasti pasaulį, ugdyčiau kritinio mąstymo ir analitikos įgūdžius. Taip pat norėjau turėti kuo daugiau galimybių po studijų, o būtent ekonomikos studijos daug jų ir suteikia“, – apie pirmuosius svarstymus renkantis studijas pasakoja A. Jankūnas.
Domėdamasis studijomis Lietuvoje, jis pastebėjo VU siūlomą Kiekybinės ekonomikos studijų programą – jos mokomuosius dalykus dėsto prestižiniuose pasaulio universitetuose mokslo laipsnius įgiję tyrėjai. Ši studijų programa iškart patraukė akį, daugiau informacijos apie ją jaunuolis rado Lietuvos banko ir VU Ekonomikos fakulteto interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose.
„Kiekybinės ekonomikos studijų programa yra vienintelė Lietuvoje trejų metų ekonomikos bakalauro programa anglų kalba, sukurta kartu su Lietuvos banko specialistais. Supratau, kad šios studijos yra būtent tai, ko tuo metu ieškojau ir norėjau iš studijų programos, todėl tai buvo mano pirmas pasirinkimas ir kitų galimybių pernelyg daug ir nesvarsčiau“, – prisimena jis.
Stojant į šią studijų programą, kandidatai taip pat turi atlikti motyvacinio pokalbio etapą. Pasak A. Jankūno, svarbiausia nebijoti sudalyvauti – ši patirtis vėliau gali būti labai vertinga.
„Manau, kad žmonės šiek tiek išsigąsta motyvacinio pokalbio etapo, jis atbaido potencialius studentus. Tačiau svarstantiesiems apie šias studijas patarčiau nebijoti ateiti į šį motyvacinį pokalbį, jis yra vertingas tiek studentui, tiek dėstytojams. Juk pokalbio metu galima užduoti rūpimus klausimus programos dėstytojams, daugiau sužinoti apie pačią studijų programą, ko galima iš jos tikėtis. Galiausiai, nuspręsti, ar ši studijų programa tikrai yra tai, ko jis ieško“, – patirtimi dalijasi A. Jankūnas.
Jis pats motyvacinio pokalbio etapui pernelyg daug nesiruošė – nurodytu el. paštu parašė dėl kilusių klausimų ir paklausė, ko galima jo metu tikėtis, tada šiek tiek paskaitė apie tai, ko, atrodė, gali paklausti.
Jau pradėjęs studijuoti jis suprato pasirinkęs teisingai – pagalvojo, kad savęs neįsivaizduoja jokios kitos srities studijose. Supažinęs su svarbiausiomis kiekybinių metodų ir ekonomikos mokslo teorijomis bei jų taikymo galimybėmis, būsimasis ekonomistas po antro studijų kurso atliko privalomąją VU praktiką Lietuvos banko Tyrimų centre, susipažino su centrinio banko veikla iš vidaus ir galiausiai nusprendė į ją įsitraukti.
„Vienas bendrakursis jau buvo įsidarbinęs Lietuvos banke, tai jis irgi papasakojo apie darbo specifiką. Man patiko pati organizacija, įsivaizdavau save jos dalimi, tad po vasaros, pasibaigus praktikai, patikrinau, kokių specialistų tuo metu Lietuvos bankas ieškojo ir radau tinkamą poziciją. Pateikiau prašymą ir pavyko įsidarbinti“, – apie sėkmingą karjeros pradžią pasakoja A. Jankūnas.
Pasak absolvento, Kiekybinės ekonomikos studijų programą, kurios naujos kartos CORE projekto mokymo planas derinamas su matematikos, statistikos ir ekonometrijos metodais bei duomenų mokslu, verta rinktis dėl kelių priežasčių.
„Visų pirma, dėl dėstytojų – jie yra geriausi Lietuvoje. Taip pat dėl pačios programos turinio, kuris yra ypač specializuotas ir į jį neįtraukta mažiau reikšmingų ar visai nereikšmingų dalykų“, – tikina jis.
Per trejus metus pagilintas žinias, pavyzdžiui, apie taikomąją mikroekonomiką, ekonometriją ir duomenų analizę, jaunuolis sudėjo į baigiamąjį bakalauro darbą ir šiemet jau atsiėmė studijų baigimo diplomą. Kaip pats sako, itin daug išmokti leido studijų metu patirti iššūkiai ir galimybė mokytis iš klaidų, matymas, kur galėtų patobulėti ir kitąkart padaryti geriau. Visa ši patirtis leido ne tik pradėti sėkmingą karjerą, bet ir sulaukti kvietimo studijuoti svetur: vaikinas yra pakviestas tęsti mokslus Lundo universitete Švedijoje – studijuoti Duomenų analizės ir verslo ekonomikos studijų programą.