Lietuvos bankas
2023-10-23
11

Net ketvirtadalis investuojančių Lietuvos gyventojų nepatikrina, ar finansinį produktą jie perka iš legaliai veikiančios įmonės. Siekdamas šviesti visuomenę apie saugų investavimą, Lietuvos bankas jungiasi prieTarptautinės investuotojų savaitės 2023“ iniciatyvos ir kvies sužinoti arba prisiminti esmines investavimo taisykles.

„Remiantis Lietuvos banko apklausos duomenimis, prieš patikėdami savo pinigus finansines paslaugas siūlančioms bendrovėms, net 24 proc. gyventojų nepatikrina, ar šios veikia legaliai ir ar turi teisę tokias paslaugas teikti Lietuvoje. Kasmet gauname skundų dėl neteisėtų investavimo internetinių svetainių, per penkerius metus esame jų blokavę beveik 100. Tačiau sukčiai aktyvūs, ir mūsų šalyje vis ieško būdų, kaip apgauti patiklius, pasiryžusius investuoti gyventojus“, – sako dr. Viktorija Dičpinigaitienė, Lietuvos banko (LB) Finansinio raštingumo centro (FRC) vadovė.

Pasak jos, taip pat trūksta žinių net ir legaliose platformose investuojantiems gyventojams – dalis jų nežino, kaip pasverti rizikas, priimti apgalvotus sprendimus. „Matydami poreikį šviesti visuomenę šia tema, jau antrus metus iš eilės jungiamės prie Tarptautinės investuotojų savaitės iniciatyvos, kurios tikslas – su gyventojais dalintis žiniomis apie sumanų ir saugų investavimą“, – sako dr. V. Dičpinigaitienė.

Jau rytoj LB gyventojus pakvies lengvai ir greitai pasitikrinti savo žinias apie investavimą, atliekant specialiai sukurtą testą. Spalio 25 d. 10 val. visi norintieji kviečiami LB socialinių tinklų paskyrose stebėti nemokamą internetinį seminarą „Devynis kartus pamatuok, dešimtą – investuok“. Seminare LB ekspertas Rosvaldas Krušna glaustai ir suprantamai papasakos, kokiais esminiais dėsniais vadovaujasi sumanūs investuotojai, kaip atpažinti investicinius sukčius ir ką daryti su jais susidūrus.

Tarptautinė investuotojų savaitė – tai pasaulinė iniciatyva, kuri vyksta jau septintus metus. Ją organizuojanti Tarptautinė vertybinių popierių komisijų organizacija (angl. International Organization of Securities Commissions, IOSCO) kviečia visas norinčias šalis ir jų institucijas vykdyti įvairias edukacines veiklas, susijusias su investavimo tema. Tarptautinės investavimo savaitės renginiai skirtingose šalyse gali vykti skirtingu metu, Lietuvoje šią savaitę minime spalio 23–29 dienomis. Šiemet Tarptautinės investavimo savaitės iniciatyvoje dalyvauja 118 valstybių.

Apie Lietuvos banko Finansinio raštingumo centrą

Finansinio raštingumo centrą Lietuvos bankas įsteigė 2022 m. rugsėjį. Šio centro tikslas – stiprinti visuomenės finansinį ir ekonominį raštingumą. Centras siekia, kad vartotojai priimtų racionalius finansinius sprendimus, žinotų finansinių paslaugų alternatyvas ir paslaugas rinktųsi palyginę kelis finansų rinkos dalyvius. Didelį dėmesį Finansinio raštingumo centras skiria prevencijai, siekdamas didinti gyventojų atsparumą augančiam finansiniam sukčiavimui.