Lietuvos bankas
2023-07-14
11

Tarptautinio lygio išsilavinimas, bet ne kur nors užsienyje, o gimtinėje – toks noras Agnę Marcinkevičiūtę paskatino išmėginti Lietuvos banko kuruojamą Vilniaus universiteto (VU) Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programą. Sprendimas, pasirodo, buvo teisingas – įgijusi vertingų žinių ir patirties, ją panaudojo siekdama sėkmingos karjeros ir tolesnių mokslo aukštumų. O ateityje – kas žino, galbūt į universitetą sugrįš ir jau kaip dėstytoja.

„Kiekybinės ekonomikos studijų programa unikali, nes glaudžiai susieja ekonomikos, finansų, ekonometrijos ir duomenų mokslo sritis. Jos reikalingos norint įgyti ekonominę logiką ir gebėti samprotauti remiantis duomenimis. Be to, šią studijų programą dėsto tarptautinės patirties turintys tyrėjai ir profesoriai, taigi ji yra būdas įgyti tarptautinio lygio išsilavinimą Lietuvoje“, – jau atsiėmusi diplomą studijų privalumus vardina Agnė.

Tačiau pasirinkti, kur studijuoti, pamena, nebuvo lengva – mažai studijų programų tenkino jos norus. Ilgai ieškojus, kur studijuoti, jau turint pasirinkimų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, merginos akis užkliuvo už Kiekybinės ekonomikos studijų pristatymo internete.

Kiekybinės ekonomikos studijų programą įrašiusi kaip pirmą pasirinkimą, pašnekovė greitai sulaukė džiugios žinios – yra kviečiama į motyvacinį pokalbį. Prieš jį pasiskaitė apie Europos ir pasaulio rinkų padėtį, reikšmingus ekonominius įvykius, tačiau šis pokalbis labiau priminė diskusiją, tapo terpe samprotavimui ir įžvalgoms, buvo testuojamas ne merginos žinių bagažas, o mokėjimas logiškai mąstyti.

„Ši patirtis buvo itin naudinga. Motyvacinio pokalbio metu daugiau sužinojau apie studijas, užduotys atskleidė studijų pobūdį, susidariau geresnį bendrą vaizdą“, – pasakoja pašnekovė.

Paskaitose – ir dėstytojai iš užsienio

Gavusi kvietimą studijuoti ir apsilankiusi pirmose paskaitose mergina netruko įsitikinti, kad pasirinko teisingai – rado aukšto tarptautinio lygio studijų programą. O jau studijuodama – ir savo kryptį, finansus. Labiausiai ją sudomino finansų taikymo, tarptautinių finansų ir eksperimentinės ekonomikos paskaitos. Šie mokomieji dalykai padėjo geriau suprasti ekonominių krizių veikimo procesus, finansų rinkos subtilybes ir pažinti finansines priemones.

„Ši trejus metus trunkanti ir pagal prestižinių pasaulinių universitetų modelį parengta programa tapo galimybe įgyti tarptautinio lygio išsilavinimą Lietuvoje. Didelė dalis dėstytojų – užsienio universitetus baigę profesionalai, tyrėjai, jie pristatydavo naujausias ekonomines tendencijas, visada įterpdavo daugybę naujos informacijos, studijų medžiagą pateikdavo įdomiai ir vis papildydami realių tyrimų rezultatais. Turėjome ir vizituojančių dėstytojų iš Europos, tad, natūralu, studijos vyksta anglų kalba“, – teigia Agnė.

Kadangi Kiekybinės ekonomikos studijų programa yra kuruojama Lietuvos banko, studentai turėjo galimybę analizuoti ir modeliuoti duomenis, interpretuoti gautus rezultatus, kelti hipotezes, jas testuoti realioje aplinkoje, ieškoti pagristų atsakymų. Negana to, šios studijų programos studentai gali pretenduoti gauti Lietuvos banko stipendiją.

Dalinasi patirtimi studijuojant kiekybinę ekonomiką: užsienio dėstytojų pranešimai, vertinga praktika ir karjeros galimybės

Tapo sėkmingos karjeros dalimi

Dar studijų metu Agnė atliko praktiką, o po jų ir įsidarbino Nasdaq Vilnius vertybinių popierių biržoje, kuri yra viena iš Kiekybinės ekonomikos studijų programos socialinių partnerių. Praktikos metu itin pagelbėjo susipažinimas su vertybinių popierių biržos veikimo principais ir finansinių priemonių tipais, o pasiekti vyresniosios vertybinių popierių operacijų analitikės poziciją – taip pat studijų metu įgytos ir per praktiką pagilintos ekonomikos bei finansų rinkų žinios. Sėkmingai karjeros laiptais kopianti mergina pradėjo dirbti investavimo analitike kreditų valdymo bendrovėje „Intrum“, čia jai padėjo įgytos duomenų mokslo žinios.

„Darbe prognozuoju investicinių portfelių tikėtiną grąžą. Analizuoju finansinius duomenis naudodamasi R programavimo kalba, kurią išmokau Kiekybinės ekonomikos studijų metu. Toliau karjerą ketinu tęsti rizikos analizės ir valdymo ekspertės pozicijoje nacionalinėje plėtros įstaigoje UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Šioje pozicijoje taip pat reikalingos bakalauro studijų metu įgytos finansų ir duomenų mokslo žinios“, – pasakoja Agnė.

Kad pasirinkimas studijuoti Kiekybinės ekonomikos studijų programą buvo teisingas, įrodo ir tai, kad bakalauro studijų metu įgytos žinios taip pat pagelbėjo pernai pravėrus VU Finansų ir draudimo matematikos magistrantūros studijų duris.

„Norėjau pagilinti ir išplėsti įgytas finansų krypties žinias, o magistrantūros studijos suteikia papildomų būtent draudimo srities žinių. Šiose studijose ypač reikalingi tiksliųjų mokslų pagrindai, todėl išmoktos statistika, ekonometrija, matematika ir kitos disciplinos padėjo sklandžiai mokslus tęsti magistratūroje. Ir toliau planuoju tobulėti kaip specialistė, akademikė, todėl ateityje pati norėčiau pasidalinti savo žiniomis. Manau, būtent mes, universitetų absolventai, turime pasirūpinti mūsų šalies ekonomikos mokslo tolesniu augimu“, – įsitikinusi pašnekovė.

Daugiau apie Lietuvos banko kuruojamą VU Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programą skaitykite čia.