Lietuvos banko stipendiją gavusi kiekybinės ekonomikos studentė Urtė: stipendija tapo galimybe semtis žinių ir svetur
Apie tarptautinio lygio ekonomikos studijas svajojusi Urtė Kalinauskaitė jas rado Lietuvoje – šiemet baigė Lietuvos banko kuruojamą Vilniaus universiteto (VU) Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programą. Negana to, pasirinkusi šią studijų programą, gavo ne tik kokybišką išsilavinimą, bet ir jos studentams skiriamą Lietuvos banko stipendiją, kurią jau naudoja tolesniam tobulėjimui ir atsispyrimui į sėkmingą karjerą.
Augdama Urtė turėjo ne vieną svajonę, tačiau jau pirmosios ekonomikos pamokos mokykloje metu sukirbėjo iki šiol neapleidžianti mintis siekti karjeros ekonomikos srityje. Jauną merginą itin sudomino tai, kad ekonomikos mokslai sujungia daug jai svarbių ir įdomių mokslo pakraipų.
Ieškant geriausiai jos interesus atliepiančios tarptautinio lygio studijų programos, akys pirma krypo į VU, o galiausiai – į trejus metus trunkančią Kiekybinės ekonomikos studijų programą. Urtė susižavėjo galimybėmis ugdyti kritinį mąstymą, išmokti ne tik ekonomikos principų, bet ir jų pritaikymui realiame pasaulyje reikalingų duomenų analizės įgūdžių.
„Buvo sunku atsispirti šioms studijoms, ypač kai turėjau galimybę mokytis iš geriausių savo srities ekspertų ir tarptautiniu lygiu pripažintų tyrėjų. Dabar šią studijų programą galiu nuoširdžiai rekomenduoti visiems studentams. Negana to, universitetinė praktika klimato kaitos srityje Lietuvos banke, o vėliau ir darbas šioje organizacijoje Makroprudencinės politikos skyriuje suteikė profesinės patirties ir galimybę pritaikyti jau įgytas žinias. Taip pat geriau suprasti, kokio pobūdžio darbo norėčiau ateityje – itin svarbiu aspektu tapo pridėtinės vertės visuomenei kūrimas“, – pasakoja Urtė.
Ji priduria, kad Kiekybinės ekonomikos studijų programa ir darbas Lietuvos banke taip pat padėjo ugdyti darbo komandoje ir savarankiškumo įgūdžius. Ji įsitikinusi, kad šios savybės padės toliau gilinant žinias ir pradėjus kitus darbus.
Galima susikoncentruoti į studijas
Kaip vieną didžiausių Kiekybinės ekonomikos studijų programos privalumų, Urtė įvardija tai, kad visa studijų programa dėstoma anglų kalba. Tai suteikia prieigą prie naujausios mokslinės medžiagos ir leidžia paprasčiau tęsti studijas užsienio universitetuose. Šiais metais Urtė sieks Politikos priemonių ekonomikos (angl. Policy Economics) magistro laipsnio Roterdamo Erasmus universitete (Nyderlandai).
Prie galimybės toliau savo srities žinias gilinti užsienio universitete neabejotinai prisidėjo Kiekybinės ekonomikos studijų programos studentams skiriama Lietuvos banko stipendija – ji lygi penkiems Vyriausybės nustatytiems minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydžiams (nuo 2022 m. 1 MMA – 730 Eur). Iš Vilniaus universiteto administracijos sužinojusi apie galimybę gauti stipendiją ir paraginta bendradarbių Lietuvos banke, gerus rezultatus rodžiusi studentė netruko pateikti paraišką ir po motyvacinio pokalbio greitai sulaukė džiugios žinios apie jai skiriamą Lietuvos banko stipendiją. Ją jau naudoja padengdama magistro studijų išlaidas.
„Kai išgirdau apie šios stipendijos įsteigimą, jau žinojau, kad toliau studijuoti norėsiu užsienyje ir ieškojau galimybių gauti papildomą finansavimą. Tokios galimybės taip pat aktualios studentams, kurie į Vilnių studijuoti atvyksta iš kitų miestų ar šalių. Lietuvos banko stipendija ir į ją panašios iniciatyvos gali suteikti galimybę tokiems studentams skirti daugiau laiko kokybiškai studijuoti be nerimo dėl pragyvenimui reikalingų lėšų“, – įsitikinusi pašnekovė.
Nori kurti gerovę Lietuvoje
Urtė įsitikinusi, kad tokios stipendijos gali suteikti ir papildomos motyvacijos siekti aukštų įvertinimų studijų metu – stipendija skiriama du kartus per metus: 2,5 MMA dydžio suma – iki einamųjų metų spalio 15 d., o likusi 2,5 MMA dydžio suma, jei studentas tęsia studijas be akademinių skolų, – iki einamųjų metų vasario 15 d.
Paskatinta siekti kuo geresnių rezultatų ir gavusi galimybę siekti mokslo aukštumų svetur, Urtė po studijų planuoja ieškoti galimybių gilinti žinias ES ir euro zonos institucijose, o vėliau ketina grįžti į gimtinę.
„Didelį prioritetą teikiu grįžimui į Lietuvą, nes galiausiai noriu, kad mano darbas prisidėtų prie šalies ir jos žmonių klestėjimo“, – viliasi Urtė.
Trys Lietuvos banko stipendijos skiriamos kiekvienų mokslo metų pradžioje – po vieną stipendiją pirmo, antro ir trečio kurso studentams.
Stipendija skiriama įvertinus aukštus akademinius pasiekimus (studentų – egzaminų pažymius, o stojančiųjų – stojamąjį balą) ir motyvaciją (vertinamas motyvacinis laiškas, studentui paskirto mentoriaus rašytinė rekomendacija (stojantiesiems nereikia pateikti) ir motyvacija pokalbio metu). Visa tai nustatyta Lietuvos banko valdybos patvirtintuose Lietuvos banko stipendijos skyrimo nuostatuose.
Studentai ir stojantieji prašymą skirti stipendiją turi pateikti kiekvienais metais ne vėliau kaip iki rugsėjo 15 d. (imtinai).
Daugiau apie Lietuvos banko kuruojamą VU Kiekybinės ekonomikos bakalauro studijų programą skaitykite čia.