Lietuvos bankas primena, kad nuo rugsėjo 1 d. įsigalioja finansų rinkos dalyviams skirti nurodymai dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo.
Juose detalizuoti pagrindiniai principai ir reikalavimai, susiję su finansų įstaigų šios srities politika ir procedūromis, tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priemonėmis, rizikos valdymu, vidaus kontrolės efektyvumo ir tinkamumo vertinimu. Taip pat yra nustatyta, kad finansų rinkos dalyvis, pastebėjęs vidaus kontrolės sistemos trūkumus, turi pranešti apie juos Lietuvos bankui.
Finansų rinkos dalyviams skirti nurodymai dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo taikomi visiems Lietuvos banko prižiūrimiems subjektams, su viena išlyga emitentams, kurie kartu nėra kiti finansų rinkos dalyviai.
Atsižvelgdamas į finansų rinkos dalyviams kilusius klausimus dėl nurodymų įgyvendinimo, Lietuvos bankas atsakymų į dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje pateikė papildomus paaiškinimus:
- Kokią informaciją privaloma pateikti ir kokiu būdu reikia informuoti Lietuvos banką finansų rinkos dalyviams (FRD) nustačius tarptautinių sankcijų įgyvendinimo vidaus kontrolės sistemos trūkumus?
- Kokiu periodiškumu ir kokios apimties turi būti atliekamas finansų rinkos dalyvių (FRD) tarptautinių sankcijų rizikos vertinimas?
- Kokiuose teisės aktuose įtvirtinta finansų rinkos dalyvių (FRD) teisė atmesti ir (arba) nevykdyti mokėjimo operacijų, jei jiems kyla pagrįstų įtarimų dėl mokėjimo operacijos atitikties tarptautinių sankcijų reikalavimams?
- Ar finansų rinkos dalyviai (FRD), vykdydami klientų mokėjimo operacijas, gali remtis kompetentingų valstybės institucijų (pvz., Muitinės departamento) atliktais patikros veiksmais siekdami įsitikinti, kad sandoriu nesiekiama apeiti ar išvengti tarptautinių sankcijų?
- Kokias priemones finansų rinkos dalyviai (FRD) turėtų taikyti įgyvendindami tarptautines finansines ir ekonomines (sektorines) sankcijas? Ar, įgyvendindami tarptautines sankcijas, FRD privalo sustabdyti ir patikrinti kiekvieną klientų atliekamą operaciją (sandorį)?
Lietuvos bankas finansų rinkos dalyviams taip pat rekomenduoja susipažinti ir su Užsienio reikalų ministerijos paskelbtomis praktinėmis gairėmis, kaip nustatyti bandymus apeiti sankcijas, jos skirtos ekonominės veiklos vykdytojams.