Lietuvos bankas
2021-06-17
11

Tarptautinio žurnalo „Central Banking“ prestižiniuose apdovanojimuose Lietuvos bankas pripažintas nugalėtoju duomenų valdymo iniciatyvos kategorijoje. Jis pelnė apdovanojimą už kompleksinę Duomenų valdymo brandos didinimo programą DAMAMA (angl. Data Management Maturity Program). 

„Sparčiai besikeičiantys duomenų valdymo ir jų tvarkymo poreikiai lemia įvairių sričių reformas – pradedant atskirų darbuotojų įgūdžiais ir baigiant duomenų tvarkymo būdais. Lietuvos bankui didelė garbė priimti tarptautinio žurnalo „Central Banking“ apdovanojimą už mūsų įgyvendinamą duomenų valdymo iniciatyvą. Tai dar vienas įrodymas, kad, būdami į duomenis orientuota organizacija, einame teisingu keliu. Apdovanojimas priklauso visai mūsų komandai, prisidėjusiai prie šios iniciatyvos įgyvendinimo“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Pasak „Central Banking“ Apdovanojimų komiteto pirmininkės ir asocijuotosios redaktorės Rachel King, Lietuvos bankas ėmėsi įspūdingo duomenų valdymo brandos didinimo projekto. DAMAMA programa sujungia jau pradėtas Lietuvos banko iniciatyvas bei išbandytus sprendimus ir kuria naują duomenų infrastruktūrą, jau duodančią rezultatų. „Dėl pokyčių buvo galima atsisakyti dalies priežiūrinių ir statistinių ataskaitų – tai leido sutrumpinti duomenų rinkimui skiriamą laiką, o centrinis bankas gali naudoti naujausius duomenis realiuoju laiku ir greičiau priimti jais grįstus sprendimus, o tai yra itin svarbu popandeminiame pasaulyje“, – sako R. King.

„Central Banking“ vertinimu, Lietuvos bankas yra vienas iš lyderių, kuris atnaujindamas duomenų infrastruktūrą, taip sprendžia problemą, su kuria susiduria daugelis centrinių bankų. DAMAMA apima duomenų valdymo, rinkimo ir duomenų platformos tobulinimą. Plačiau naudojant mikroduomenis, centriniam bankui reikės mažiau išorės duomenų, juos galės operatyviai apdoroti vietoje. Ši programa turėtų suteikti Lietuvos bankui lankstumo tvarkant duomenis toli į ateitį.

Lietuvos bankas, pasitelkdamas DAMAMA programą, per ateinančius ketverius metus planuoja įgyvendinti pakeitimus duomenų valdysenos sąrangos, ataskaitinių duomenų surinkimo, duomenų sandėliavimo ir analizės srityse. Kiekvienoje iš jų Lietuvos bankas sieks centralizuoti ir standartizuoti procesus, diegti pažangias duomenų technologijas, plėsti duomenų integravimą ir prieigą, taip atverdamas platesnių galimybių duomenimis grįstiems sprendimams finansų rinkos dalyvių priežiūros srityje, įgyvendindamas makroprudencinę politiką ir užtikrindamas visos finansų sistemos stabilumą. 

Optimizuodamas ataskaitinių duomenų surinkimo procesus ir konsoliduodamas taikomas technologijas, Lietuvos bankas sieks mažinti administracinę naštą finansų rinkos dalyviams ir kitiems duomenų teikėjams. Šios programos dalis yra ir reguliavimo technologijos (RegTech) sprendimas, kuris leistų automatizuoti finansų rinkos dalyvių atskaitomybę. Minėtas sprendimas rinkai pristatytas 2020 m. pavasarį.  

Šie metai bus skirti DAMAMA programai planuoti ir projektuoti, ji bus įgyvendinama etapais ir baigta iki 2025 m. 

Per ketvirtus tarptautinius žurnalo „Central Banking“ surengtus FinTech ir RegTech apdovanojimus išrinkti aštuoniolikos kategorijų nugalėtojai, o tarp nugalėtojų yra ir tokios institucijos kaip Europos, Singapūro, Jungtinių Arabų Emyratų ir Saudo Arabijos centriniai bankai.  

Tai jau trečiasis „Central Banking“ apdovanojimas Lietuvos bankui už inovacijas. 2018 m. centrinis bankas pelnė pirmą kartą suteiktą Inovacijų skatintojo (angl. Catalyst Award) titulą, o 2020 m. skirtas apdovanojimas už indėlį į pasaulinę inovacijų plėtrą (angl. Global Impact Award).

„Central Banking“ apdovanojimų ceremonija