Lietuvos bankas
2024-03-22
11

Lietuvos bankas prisijungė prie Europos Komisijos duomenų centro iniciatyvos, kuria siekiama skatinti Europos finansų plėtrą, ir pirmasis pateikė susintetintus (dirbtinius) įmonių paskolų duomenis Europos Sąjungos (ES) skaitmeninių finansų platformoje. 

„Lietuvos banko parengti susintetintų duomenų rinkiniai ne tik atskleidžia mūsų šalies kredito rinkos charakteristikas, bet ir suteikia prieigą prie unikalių informacijos šaltinių. Jie gali tapti įkvėpimu kurti naujus inovatyvius produktus. Tai unikali galimybė, tad kviečiame visus norinčius aktyviai naudotis šiais duomenimis ir siūlyti idėjas dėl tolesnio jų poreikio ir panaudojimo“, – sako Lietuvos banko Duomenų ir statistikos departamento direktorius Ramūnas Baravykas. 

Lietuvos bankas ES skaitmeninių finansų duomenų platformoje pateikė susintetintus Paskolų rizikos duomenų bazės duomenis apie įmonių paskolas – paskolų dydžius, terminus, palūkanų normas. Tam, kad duomenys būtų tikslūs, tačiau nebūtų galima atpažinti konkrečių įmonių, jie buvo susintetinti specialia programine įranga. Duomenų saugumui buvo keliami itin aukšti reikalavimai, kad originalūs duomenys liktų institucijose, o trečiosios šalys negalėtų patekti į jų duomenų bazes. 

Europos Komisijos iniciatyva siekiama ištirti, kokie finansų rinkos priežiūros institucijų duomenys būtų naudingi finansų rinkos dalyviams, visų pirma – FinTech įstaigoms, kad jos galėtų bandyti naujus produktus ar paslaugas, kurti dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi modelius. 

Daugiau informacijos apie kvietimą rasite ES skaitmeninių finansų puslapyje.