Lietuvos bankas
2024-06-20
11

Dauguma Lietuvoje veikiančių komercinių bankų atstovų teigiamai vertina šiemet startavusią Lietuvos banko naują ataskaitų surinkimo sistemą REGATA, per kurią finansų institucijos nuo vasario mėnesio sklandžiai teikia priežiūrai skirtą informaciją.

Rinkos dalyviai teigė, kad rengdami ir teikdami ataskaitas per ankstesnes sistemas susidurdavo su aiškumo ir patogumo iššūkiais, įvairiais techniniais trukdžiais. Didžiąją dalį atskaitomybės rengimo laiko finansų įstaigoms užimdavo duomenų paruošimas, surinkimas ir apdorojimas pagal reikalavimus.

Per REGATA sėkmingai surinkus šių metų pirmojo ketvirčio ir mėnesines komercinių bankų ataskaitas, pradedamas didinti naujos sistemos naudotojų skaičius – įtrauktos investicinės bendrovės, rengiamasi draudimo sektoriaus įmonių įtraukimui. Ateityje sistemą REGATA ataskaitoms teikti naudos visos įmonės, kurios turi teikti reguliuojamos atskaitomybės informaciją Lietuvos bankui.

„Naują paslaugą įvertino rinkos dalyviai, net 85 proc. atsiliepimus apie REGATA pateikusių su bankais susijusių asmenų naująją sistemą vertina pozityviai. Apskritai nauja sistema rinkos dalyviams patogesnė ir geresnė nei iki šiol naudotos, ji leidžia efektyviau teikti duomenis ir gauti grįžtamąjį ryšį, automatizavimas sumažina žmogiškųjų klaidų riziką. Dar svarbiau, kad finansų įstaigos įvardino ir tobulinimo kryptis“, – sako Lietuvos banko Duomenų ir statistikos departamento direktorius Ramūnas Baravykas.

Jis pabrėžia, kad į finansų rinkos dalyvių išsakytas tobulinimo pastabas ir pasiūlymus bus atsižvelgiama plečiant REGATA sistemos funkcionalumą.

REGATA sistema yra Lietuvos banko įgyvendinamos Duomenų valdymo brandos didinimo programos (DAMAMA) dalis. Tai naujos kartos technologinė platforma, kurioje renkama ir apdorojama finansų rinkos dalyvių teikiama reguliuojamos atskaitomybės informacija.

Vykdydamas DAMAMA programą, Lietuvos bankas įgyvendina duomenų valdysenos strategiją. Šios programos sprendimai leis maksimaliai palengvinti duomenų surinkimo, saugojimo, analizės, apibendrinimo ir teikimo suinteresuotosioms institucijoms bei įstaigoms procesus. Duomenys jau pradedami saugoti bendroje duomenų platformoje ir prieinami realiuoju laiku, o tai leis patogiai generuoti reikiamas ataskaitas ar duomenų rinkinius pasirinktu detalumu.

Lietuvos bankui REGATA sistema leidžia efektyviau surinkti finansų rinkos dalyvių ataskaitas ir valdyti duomenis. Finansų rinkos dalyviams naujoji sistema leis optimizuoti ataskaitų ir duomenų surinkimo procesą pateikiant duomenis tiesiogiai portale ir automatizuotu būdu per sistemos API. Be to, finansų rinkos dalyviai įgijo galimybę prisijungti prie sistemos per elektroninius valdžios vartus, to iki šiol jie padaryti negalėjo.

Šiuo metu REGATA naudojasi 13 skirtingų bankų ir 5 filialai, 2 centrinės kredito unijos, 12 investicinių bendrovių. Naujoji sistema leidžia sumažinti administracinę naštą finansų rinkos dalyviams ir efektyviau valdyti duomenis. 

Sistemą REGATA kartu su Lietuvos banku kūrė pasaulyje žinoma Vokietijos kompanija Regnology, siūlanti finansinių duomenų valdymo sprendimus nuo 1993 m.