Lietuvos bankas
2024-02-29
11

Lietuvos bankas įgyvendino svarbų duomenų valdymo programos etapą – šalyje veikiantys bankai pradėjo teikti priežiūrai skirtą informaciją į modernią ataskaitų surinkimo sistemą REGATA. Ji leis mažinti administracinę naštą finansų rinkos dalyviams ir efektyviau valdyti duomenis.  

„Lietuvos bankui teikiamos informacijos kiekis, kaip ir poreikis ją analizuoti įvairiais pjūviais, nuolat didėja, o tempas spartėja. Kartu svarbu užtikrinti, kad finansų rinkos dalyviai galėtų ataskaitas pateikti kuo greičiau ir paprasčiau, įdarbindami ir M2M (tarpusavyje be žmogaus įsikišimo bendraujančius įrenginius) funkcionalumą. Abu šiuos tikslus padės įgyvendinti sistema REGATA, kurioje sutelkti technologiniai sprendimai užtikrins našumą žvelgiant ne tik į dabartį, bet ir į ateitį“, – sako Lietuvos banko Duomenų ir statistikos departamento direktorius Ramūnas Baravykas. Jis taip pat padėkojo finansų rinkos dalyviams, kurie penkis mėnesius trukusių intensyvių bandymų metu padėjo tobulinti sistemą.

REGATA sistema yra Lietuvos banko įgyvendinamos duomenų valdymo brandos didinimo programos (DAMAMA) dalis. Tai naujos kartos technologinė platforma, kurioje renkama ir apdorojama finansų rinkos dalyvių teikiama reguliuojamos atskaitomybės informacija. 

Lietuvos bankui ji leis efektyviau surinkti finansų rinkos dalyvių ataskaitas ir valdyti duomenis. Finansų rinkos dalyviams REGATA sistema leis optimizuoti ataskaitų ir duomenų surinkimo procesą pateikiant duomenis tiek per portalą, tiek per aplikacijų programavimo sąsają (API). Be to, finansų rinkos dalyviai įgijo galimybę prisijungti prie sistemos per elektroninius valdžios vartus, to iki šiol padaryti negalėjo. REGATA sistema nuosekliai pakeis dvi šiuo metu naudojamas ataskaitų priėmimo sistemas, taip sumažindama administracinę naštą. Pirmame etape prie šios sistemos prijungti bankai, teikiantys ataskaitas pagal Europos bankininkystės institucijos reikalavimus. Kitame etape bus įtrauktos draudimo įmonės, vėliau – ir kitų sektorių atstovai.  

Sistemą REGATA kartu su Lietuvos banku kūrė pasaulyje žinoma Vokietijos kompanija Regnology, siūlanti duomenų valdymo sprendimus nuo 1993 m.

Vykdydamas DAMAMA programą, Lietuvos bankas įgyvendina duomenų valdysenos strategiją. Šios programos sprendimai leis maksimaliai palengvinti duomenų surinkimo, saugojimo, analizės, apibendrinimo ir teikimo suinteresuotosioms institucijoms bei įstaigoms procesus. Duomenys bus saugomi bendroje duomenų platformoje ir prieinami realiu laiku, o tai leis patogiai generuoti reikiamas ataskaitas ar duomenų rinkinius pasirinktu detalumu. Programos tikslus pasiekti planuojama palaipsniui iki 2025 m. vidurio.

Vertindamas duomenis kaip turtą ir siekdamas kuo didesnės pridėtinės vertės, Lietuvos bankas ėmėsi lyderystės šioje srityje ir siekia esminių pokyčių per modernius duomenų valdymo sprendimus. Už juos šalies centrinis bankas 2021 m. pelnė prestižinį tarptautinio žurnalo ir interneto portalo Central Banking apdovanojimą.