Lietuvos bankas
2020-02-24
11

Šiandien Vilniuje vykusiame reguliacinėms inovacijoms skirtame „GovTechLab“ renginyje Lietuvos bankas, kartu su Columbus Lietuva ir Peekdata, pristatė išmaniojo reguliavimo sprendimo prototipą, leisiantį automatizuoti finansų rinkos dalyvių atskaitomybę ir mažinti administracinę naštą, o priežiūros institucijai suteiksiantį visiškai naujo lygio stebėsenos ir analizės galimybes. 

„Šis sprendimas – revolicinis laiko, išteklių taupymo ir tikslumo aspektu. Jo bandymams naudojome pinigų plovimo prevencijai skirtas ataskaitas, tačiau sprendimo panaudojimo galimybės labai plačios“, – sako išmaniojo reguliavimo technologijų (RegTech) iniciatyvos vadovas, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktoriaus patarėjas Ramūnas Baravykas. Jis priduria, kad inovacija didins ir Lietuvos finansų sektoriaus patrauklumą, nes naujiems rinkos dalyviams leis pradėti veiklą greičiau ir sklandžiau.

Sprendimo prototipas buvo išbandytas su elektroninių pinigų įstaigomis, tačiau jis gali automatizuoti daugelį ir kitų finansų rinkos dalyvių ataskaitų. Dabar vien elektroninių pinigų įstaigos teikia per 20 skirtingų ataskaitų, o bankai, kredito unijos ar kiti rinkos dalyviai Lietuvos bankui privalo teikti tam tikru periodiškumu dar daugiau statistinių ir priežiūrai skirtų ataskaitų. Tam finansų įstaigos turi skirti daug laiko ir kitų išteklių. 

Įdiegus sprendimą, Lietuvos bankas galėtų automatiškai gauti išsamius pirminius (operacijų) duomenis ir analizuoti juos įvairiais pjūviais, o finansų rinkos dalyviams nebereikėtų rūpintis, kad teisės aktų reikalavimus atitinkantys, tikslūs ir išsamūs duomenys būtų pateikiami laiku.

Inovaciją sukūrė Lietuvos informacinių technologijų bendrovės Columbus Lietuva ir Peekdata. Sprendimui panaudota atvirojo ryšio sąsaja (angl. application programming interface, API), kertinis atvirosios bankininkystės elementas, padėjęs sustiprinti konkurenciją mokėjimų rinkoje ir padėjęs gyventojams bei verslui naujų patrauklių paslaugų. Sprendimo prototipą išbandė Lietuvos elektroninių pinigų įstaiga „ConnectPay“ kartu su „Interpaylink“ ir informacinių sprendimų teikėjas PAYSOLUT. „GovTechLab“ renginio metu buvo pademonstruota, kaip jis veikia.

„Mūsų sukurtas sprendimas nereikalauja keisti finansų įstaigų informacinių sistemų. Pakanka įdiegti papildomą API modulį, kuris automatiškai susirinktų reikiamus duomenis iš įstaigos duomenų bazių ir pateiktų standartizuotu formatu priežiūros institucijos duomenų priėmimo moduliui”, – sako Columbus Lietuva vadovas Dovydas Zinkevičius. Pasak jo, reikalingiems moduliams įdiegti finansų įstaigose pakaktų vos keleto savaičių. 

Dabar, kai jau sukurtas veikiantis RegTech sprendimo prototipas, Lietuvos bankas svarstys, kokia apimtimi jį panaudoti, į diskusiją įtraukdamas ir kitas valstybės institucijas bei rinkos dalyvius. Siekiant pereiti prie modernaus ataskaitų teikimo būdo, prireiks ir teisės aktų pakeitimų.

Išsamiai apie „GovTechLab“ renginį

Papildoma informacija 
„GovTech Lab“ iniciatyva siekiama panaudoti naujausias technologijas viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti – institucija skelbia jai aktualią problemą, o startuoliai, verslo įmonės ir visuomenė siūlo inovatyvius technologinius jos sprendimo būdus. „Kurk Lietuvai” idėja startavo 2019 m. kovo mėn., o metų pabaigoje buvo apdovanota kaip geriausia Europos politikos inovacija. Šiuo metu projektą tęsia Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.