Lietuvos bankas
2021-07-16
11

Lietuvos banko bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. sandbox) Lenkijos įmonė sieks sukurti tvarumo ataskaitų šabloną, kurį galima būtų naudoti pasauliniu mastu. Šio produkto praktinį tinkamumą vertins trys centriniai bankai ir trys finansų rinkų priežiūros institucijos.

„Atveriame naują Lietuvos banko inovacijų plėtros puslapį – bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje padėsime kurti priemonę, kuri savo universalumu ir panaudojimo galimybėmis peržengtų valstybių sienas. Būtent dėl šių savybių projektu susidomėjo partneriai iš skirtingų pasaulio regionų. Bandymams pasirinkome būtent tvarumo ataskaitas, kadangi jos aktualios visoms projekte dalyvaujančioms jurisdikcijoms“, − sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Lietuvos banko valdyba pritarė, kad Lenkijos įmonė „Business Reporting-Advisory Group“ bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje išmėgintų „ATOME: Matter“ priemonę. Bandymo tikslas – sukurti tvarumo ataskaitų teikimo šabloną, su kurio pagalba galima būtų stebėti, kaip finansų rinkos dalyviai valdo su tvarumu susijusias rizikas, ir atlikti su klimato kaita susijusių duomenų analizę, pavyzdžiui, finansinio turto ir portfelių tvarumo rizikos vertinimą, anglies dvideginio pėdsaką finansų rinkos dalyvių finansuojamuose projektuose, nustatyti sektorius, kurie daro reikšmingą poveikį klimato kaitai.

Projekte taip pat dalyvaus Pasauliniam finansinių inovacijų tinklui (angl. Global Financial Innovation Network, GFIN) priklausantys Jungtinių Arabų Emyratų ir Bahreino centriniai bankai, Abu Dabio (Jungtiniai Arabų Emyratai), Astanos (Kazachstano) ir Bermudų finansų rinkos priežiūros institucijos. Kartu su Lietuvos banku jie vertins šią priemonę finansinių inovacijų bandomojoje aplinkoje, kad rinka geriau pasirengtų ateityje numatomam tvarumo ataskaitų teikimui.

Pasaulinis finansinių inovacijų tinklas, kuriam priklauso ir Lietuvos bankas, kviečia įmones iš viso pasaulio išbandyti inovatyvius finansinius produktus, paslaugas, verslo modelius ar reguliavimo technologijas iškart keliose valstybėse ar jurisdikcijose. Šiandien GFIN vienija daugiau kaip 60 pasaulio finansų rinkos dalyvių priežiūros institucijų iš skirtingų jurisdikcijų (iš Australijos, Honkongo, Jungtinės Karalystės, Singapūro ir kt.). Plačiau

„ATOME: Matter“ yra skirtas „meta“ duomenimis grįstoms atskaitomybės formoms, kurias galėtų naudoti ir priežiūros institucijos, ir konsultacinės įmonės ar rinkos dalyviai, kurti inovatyvioje aplinkoje. Priklausomai nuo poreikio ši priemonė gali būti derinama su skirtingų rūšių standartiniais tarptautiniais atskaitomybės reikalavimais, konvertuojamais į kitus techninius formatus. Techninių failų apsikeitimui galima naudoti atvirojo ryšio sąsają (angl. application programming interface, API). 

Lietuvos banko bandomoji finansinių inovacijų aplinka suteikia galimybę inovatyvių finansinių produktų ir verslo sprendimų kūrėjams išbandyti juos realioje aplinkoje, Lietuvos bankui prižiūrint ir teikiant konsultacinę pagalbą. Tai leidžia iš anksto įvertinti galimas rizikas, reguliavimo klausimus ir užtikrinti, kad rinką pasiektų kokybiški ir saugūs produktai bei paslaugos. Šioje aplinkoje jau išbandyta tarpusavio draudimo platforma.