Lietuvos bankas
2022-12-23
11

Nuo 2023 m. sausio 23 d. Lietuvos banko el. parduotuvė lbcoin.lb.lt, skirta prekybai skaitmenine kolekcine moneta LBCOIN, taps nepasiekiama. Visi, norintys įsigyti šią monetą arba išsikeisti jau turimus žetonus, turi suskubti tai padaryti iki tos dienos.

Klientams, kurie vis dar turi įsigiję skaitmeninių žetonų ir laiko juos Lietuvos banko skaitmeninių žetonų piniginėje, rekomenduojame juos iki minėtos datos išsikeisti į fizinę kolekcinę sidabro monetą arba pervesti į NEM viešajame blokų grandinės* tinkle esančią skaitmeninių žetonų piniginę. 2023 m. sausio 23 d. el. parduotuvei tapus nepasiekiama, visi joje laikomi skaitmeniniai žetonai bus sunaikinti.

Išsikeisti ar įsigyti skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN liko vienas mėnuo

Pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN, skirtą 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės Aktui ir jį pasirašiusiems signatarams, Lietuvos bankas išleido prieš 2,5 metų. Blokų grandinės (angl. blockchain) technologijos pagrindu sukurtą LBCOIN monetą sudaro 6 skaitmeniniai žetonai, juos galima išsikeisti į vieną fizinę kolekcinę sidabro monetą. Pirmuosius dvejus metus reikėjo surinkti specialų 6 žetonų rinkinį, norint išsikeisti juos į fizinę monetą, o dabar, iki 2023 m. sausio 23 d., tą galima padaryti keičiant bet kuriuos turimus ar įsigyjamus 6 žetonus. Tokios sąlygos numatytos LBCOIN taisyklėse.

Fizinė kolekcinė LBCOIN moneta – sidabrinė, jos nominalas – 19,18 Eur. Ją nukaldino UAB „Monetų kalykla“. Ši moneta – mokėjimo kortelės dydžio ir formos, joje vaizduojamas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas ir signatarai. Reverse pavaizduotoje lietuviškoje trispalvėje – dvejetainių kodu užrašytas Lietuvos himnas. Averse Vytis įkomponuotas į greitojo atsako (angl. Quick Response, QR) kodą, vedantį į el. parduotuvę. Monetos svoris – 36,36 g, kokybė – PROOF LIKE. Ir fizinės kolekcinės monetos, ir skaitmeninių žetonų dizainą sukūrė dailininkas Giedrius Paulauskis.

LBCOIN – pirmoji centrinio banko išleista skaitmeninė moneta ne tik euro zonoje, bet ir visame pasaulyje. Moneta susilaukė didžiulio dėmesio tarptautiniu lygiu ir padėjo garsinti Lietuvos kaip inovatyvios šalies vardą. Šios monetos išleidimas leido ir pačiam Lietuvos bankui įgyti praktinių žinių skaitmeninių pinigų srityje, LBCOIN projekto patirtis naudojama tiriant praktines skaitmeninio euro galimybes.

*Viešasis NEM tinklas – tai vieša, decentralizuota, blokų grandinės technologijų pagrindu veikianti į verslo poreikius orientuota platforma, skirta decentralizuotoms programoms bei išmaniajam virtualiajam turtui kurti ir apskaitai. Viešasis NEM tinklas suteikia galimybę naudotojams tarpusavyje keistis ar prekiauti skirtingais skaitmeniniais žetonais jų pačių sutartomis sąlygomis.