Lietuvos bankas
2022-07-25
13

Prieš 2 metus Lietuvos bankas išleido pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN, skirtą 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės Aktui ir jį pasirašiusiems signatarams. Blokų grandinės (angl. blockchain) technologijos pagrindu sukurtą LBCOIN monetą sudaro 6 skaitmeniniai žetonai, kuriuos galima išsikeisti į vieną fizinę kolekcinę sidabro monetą. Pirmuosius dvejus metus reikėjo surinkti specialų 6 žetonų rinkinį, norint išsikeisti juos į fizinę monetą, o dabar tą galima padaryti keičiant bet kuriuos turimus ar įsigyjamus 6 žetonus. 

Tokios sąlygos numatytos LBCOIN taisyklėse. Jose taip pat numatyta, kad dar po pusės metų, t. y. nuo 2023 m. sausio 23 d., Lietuvos banko el. parduotuvė lbcoin.lb.lt, skirta prekybai šia moneta, taps nepasiekiama ir visi joje esantys skaitmeniniai žetonai bus sunaikinti. Todėl iki minėtos dienos įsigytus žetonus rekomenduojama išsikeisti į fizinę kolekcinę sidabro monetą arba pervesti į NEM viešajame blokų grandinės* tinkle esančią skaitmeninių žetonų piniginę. 

Lietuvos banko skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN įsigyti bus paprasčiau

Kiekvienas skaitmeninis žetonas vaizduoja vieną iš dvidešimties Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų. Skaitmeniniai žetonai suskirstyti į šešias kategorijas pagal signatarų veiklos sritis (kunigai, prezidentai, diplomatai, pramonininkai, akademikai, savivaldybininkai) – po 4 tūkst. kiekvienos kategorijos vienetų. Pirkėjas, įsigijęs LBCOIN monetą, gauna 6 atsitiktine tvarka parinktus skaitmeninius žetonus, kuriuos gali išsikeisti į vieną fizinę kolekcinę sidabro monetą, juos gali laikyti Lietuvos banko el. parduotuvėje, dovanoti juos ir jais mainytis su kitais kolekcininkais arba gali pervesti juos į NEM viešajame blokų grandinės tinkle esančią skaitmeninių žetonų piniginę.

Fizinė kolekcinė LBCOIN moneta – sidabrinė, jos nominalas – 19,18 Eur. Ją nukaldino UAB „Monetų kalykla“. Ši moneta – mokėjimo kortelės dydžio ir formos, joje vaizduojamas Lietuvos Nepriklausomybės Aktas ir signatarai. Reverse pavaizduotoje lietuviškoje trispalvėje – dvejetainių kodu užrašytas Lietuvos himnas. Averse Vytis įkomponuotas į greitojo atsako (angl. Quick Response, QR) kodą, vedantį į el. parduotuvę. Monetos svoris – 36,36 g, kokybė – PROOF LIKE. Ir fizinės kolekcinės monetos, ir skaitmeninių žetonų dizainą sukūrė dailininkas Giedrius Paulauskis.

LBCOIN – pirmoji centrinio banko išleista skaitmeninė moneta ne tik euro zonoje, bet ir visame pasaulyje. Moneta susilaukė didžiulio dėmesio tarptautiniu lygiu ir padėjo garsinti Lietuvos kaip inovatyvios šalies vardą.

LBCOIN Lietuvos bankas sukūrė įgyvendindamas tuometinę inovacijų ir finansinių technologijų (FinTech) strateginę veiklos kryptį. Monetos kūrimas padėjo Lietuvos ir užsienio įmonėms įgyti naujų žinių, vykdyti blokų grandinės technologijos tyrimus, pritaikant ir išbandant šia technologija pagrįstas paslaugas finansų įstaigų veikloje. Šios monetos išleidimas leido ir pačiam Lietuvos bankui įgyti praktinių žinių skaitmeninių pinigų srityje, LBCOIN projekto patirtis naudojama tiriant praktines skaitmeninio euro galimybes.

*Viešasis NEM tinklas – tai vieša, decentralizuota, blokų grandinės technologijų pagrindu veikianti į verslo poreikius orientuota platforma, skirta decentralizuotoms programoms bei išmaniajam virtualiajam turtui kurti ir apskaitai. Viešasis NEM tinklas suteikia galimybę naudotojams tarpusavyje keistis ar prekiauti skirtingais skaitmeniniais žetonais jų pačių sutartomis sąlygomis.