Lietuvos bankas
2021-07-27
11

Prieš metus išleidęs pirmąją pasaulyje skaitmeninę kolekcinę monetą LBCOIN, Lietuvos bankas įgytą projekto patirtį pritaikė skaitmeninio euro galimybių tyrimuose.

„Eksperimentas parodė, kad decentralizuota dviejų lygių mokėjimų ekosistema yra tinkama skaitmeniniam eurui. Ji užtikrina didesnį atsparumą ir saugumą dėl skirtingų mokėjimams naudojamų technologijų. Toks modelis yra atviras ir lankstus, o Lietuvos banko praktika įrodė, kad prie tokio modelio galima lengvai prijungti bet kokią naują sistemą“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Liepos 14 d. Europos Centrinio Banko (ECB) valdančioji taryba nusprendė pradėti skaitmeninio euro projekto tiriamąjį etapą. Nuo praėjusių metų rugsėjo mėn. euro zonos centrinių bankų aukšto lygio darbo grupė tyrė skaitmeninio euro galimybes keturiomis kryptimis: operacijų įrašai, privatumas ir pinigų plovimo prevencijos reikalavimai, skaitmeninių eurų kiekis apyvartoje ir prieiga galutiniams vartotojams.

Lietuvos bankas savo patirtimi dalijosi Prancūzijos centrinio banko koordinuojamoje grupėje, kurioje taip pat dalyvavo Austrijos, Belgijos, Italijos, Ispanijos, Liuksemburgo centrinių bankų ir ECB ekspertai. Ši grupė tyrė hibridinį skaitmeninio euro modelį – kaip centralizuota mokėjimų sistema sąveikauja su decentralizuotomis. 

LBCOIN, kaip viena iš paskirstytųjų duomenų technologijos (angl. Distributed Ledger Technology, DLT) sistemų (sukurta blokų grandinės NEM technologijos pagrindu), buvo integruota į eksperimentinę skaitmeninių eurų mokėjimo sistemą. Lietuvos bankas sėkmingai atliko skaitmeninio euro mokėjimus iš LBCOIN į kitų eksperimente dalyvavusių šalių centrinių bankų skaitmeninio euro sistemas. Mokėjimai buvo vykdomi per centralizuotą Eurosistemos valdomą TARGET momentinių mokėjimų sistemos platformą. 

Tyrimas parodė, kad trečiųjų šalių paslaugų teikėjai gali patogiai prisijungti prie mokėjimo ekosistemos naudodamiesi bendra prieiga prie įvairių ir centralizuotų, ir decentralizuotų sistemų. Tai atveria kelius teikti įvairias su skaitmeniniu euru susijusias paslaugas (pvz., sąskaitų arba elektroninių piniginių administravimas ar automatizuoti mokėjimai). 

Lietuvos banko ekspertai nuolat dalyvauja Eurosistemos darbo grupės, skirtos skaitmeniniam eurui, darbe, o Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas vadovauja Tarptautinių atsiskaitymų banko Inovacijų tinklo Centrinių bankų skaitmeninių valiutų (angl. Central Bank Digital Currencies) darbo grupei.

Prancūzijos centrinio banko pranešimas ir ataskaita