Lietuvos bankas
2018-05-23
11

Birželio pradžioje Lietuvos banko rengiamas programuotojų maratonas (angl. hackathon), skirtas skaitmeninės kolekcinės monetos technologijai pasiūlyti ir išbandyti, sudomino aštuonias komandas iš Lietuvos, Kipro ir Ukrainos.

Rise Vilnius vyksiančiame renginyje dalyvaus „Contrablock“, „Cryptodus“ (UAB „Cryptodus“), „DLteam“ („Distributed Lab“), „Metasite“ („Metasite Business Solutions“, UAB), ORCA („ORCA Alliance“), „SpectroCoin“ („Spectro Finance“, UAB), „Tieto” („Tieto Lietuva“, UAB) ir „Qubo“ („QuatroDev“) komandos, vienijančios nuo 3 iki 5 narių.

Dalyvių sukurtus prototipus bei jų aprašymus nagrinės ir vertins Vilniaus universiteto Duomenų mokslo ir skaitmeninių technologijų instituto Blokų grandinių technologijų grupės atstovai Remigijus Paulavičius ir Ernestas Filatovas, numizmatas, kolekcininkas Julius Jankauskas bei Lietuvos banko atstovai.

Trijų pirmų prizinių vietų laimėtojai bus apdovanoti piniginiais prizais. Po programuotojų maratono Lietuvos bankas spręs dėl tolesnio skaitmeninės kolekcinės monetos sukūrimo projekto įgyvendinimo.

Primename, kad Lietuvos bankas svarsto galimybę valstybės atkūrimo 100-mečio proga išleisti skaitmeninę kolekcinę monetą. Moneta būtų kuriama blokų grandinės (angl. blockchain) ar kitos panašios technologijos pagrindu. Programuotojų maratono tikslas – sukurti šios monetos prototipą. Renginio dalyvių bus prašoma atsižvelgti į Lietuvos banko lūkesčius, pagal kuriuos moneta turi būti riboto tiražo, kiekviena iš jų turi būti unikali ir lengvai identifikuojama, kad tai yra Lietuvos banko moneta.

Be to, skaitmeninė moneta turės būti susieta su materialia moneta, turės būti užtikrinta jos antrinė rinka ir greitas operacijų atlikimas. Ypač daug dėmesio turės būti skirta saugumui – moneta turi būti apsaugota nuo padirbimo ar kopijavimo, o jos pardavimo platforma turėtų atlaikyti didelį klientų srautą ir būti atspari kibernetinėms atakoms.