Lietuvos bankas
2020-06-03
11

Pradėtas Lietuvos banko kuriamos pirmosios pasaulyje skaitmeninės kolekcinės LBCOIN monetos ir jos pardavimo sistemos testavimo baigiamasis etapas. Sėkmingai jį pabaigus, LBCOIN moneta galėtų būti išleista šių metų liepą.

„LBCOIN moneta kuriama remiantis inovatyviais ir sudėtingais sprendimais, tai darome pirmą kartą. Todėl siekiame, kad ši sistema būtų išbandyta įvairiais aspektais – funkcionalumo, asmens duomenų apsaugos, atsparumo kibernetinėms atakoms ir kt. Neabejotina, kad šis paskutinis bandymų etapas mums, kaip centriniam bankui, suteikia itin vertingos patirties bei įžvalgų“, – sako Pavel Lipnevič, Lietuvos banko LBCOIN projekto vadovas.

Jau atliktas elektroninės parduotuvės, skirtos LBCOIN monetai, funkcinis testavimas. Jo metu išbandytos ir trečiųjų šalių teikiamos paslaugos, tokios kaip asmens atpažinimo registruojantis į elektroninę parduotuvę ir atsiskaitymo. Atliktas ir elektroninės parduotuvės, ir NEM privačiojo blokų grandinės tinklo programinio kodo auditavimas. Šiuo metu vyksta asmens duomenų apsaugos vertinimas. Galiausiai bus tikrinamas LBCOIN sistemos kibernetinis atsparumas ir vykdomi įsilaužimo testai. Testavimus atlieka Lietuvos banko vidaus komandos ir išorės įmonės.

Skaitmeninė kolekcinė moneta, sukurta blokų grandinės technologijos (angl. blokchain) pagrindu, skiriama 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės Aktui ir dvidešimčiai jį pasirašiusių signatarų. Lietuvos bankas ketina išleisti 24 tūkst. skaitmeninių žetonų ir 4 tūkst. fizinių kolekcinių sidabro monetų. Pirkėjas, nusipirkęs LBCOIN monetą, gaus šešis skaitmeninius žetonus, juos bus galima laikyti Lietuvos banko elektroninėje parduotuvėje, dovanoti ar keistis su kitais kolekcininkais, pervesti į NEM viešajame blokų grandinės tinkle esančią skaitmeninių žetonų piniginę arba išsikeisti į fizinę kolekcinę sidabro monetą. Įsigyti tik fizinę monetą, nesurinkus reikiamo skaitmeninių žetonų rinkinio, nebus įmanoma.

Kiekvienas skaitmeninis žetonas vaizduos vieną iš dvidešimties signatarų. Skaitmeniniai žetonai suskirstyti į šešias kategorijas pagal signatarų veiklos sritis – po 4 tūkst. kiekvienos kategorijos vienetų. Kolekcininkas, pirkdamas skaitmeninę kolekcinę monetą, gaus šešis atsitiktine tvarka parinktus skaitmeninius žetonus, o surinkęs šešis visų kategorijų žetonus galės juos išsikeisti į fizinę kolekcinę sidabro monetą.

Skaitmeninė kolekcinė moneta – dar vienas žingsnis įgyvendinant Lietuvos banko inovacijų ir finansinių technologijų (FinTech) strateginę veiklos kryptį. Jos tikslas – padėti Lietuvos ir užsienio įmonėms įgyti naujų žinių, vykdyti blokų grandinės technologijos tyrimus, pritaikant ir išbandant šia technologija pagrįstas paslaugas finansų įstaigų veikloje.