Lietuvos bankas
2022-08-02
11

Per 2022 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos banke buvo ištirti ir iš apyvartos išimti 558 vienetai padirbtų eurų: 449 vnt. banknotų ir 109 vnt. monetų. Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padirbtų banknotų rasta 5 proc. daugiau, o padirbtų monetų skaičius padidėjo 3 kartus. Padirbtų pinigų vertė sudarė 35 tūkst. eurų (iš jų monetomis – 200 eurų).

„Padirbtų pinigų padidėjimas apyvartoje stebimas ne tik Lietuvoje, bet ir visoje euro zonoje. Tai gali būti siejama su pandemijos ribojimų atlaisvinimu – žmonės daugiau keliauja, atsiskaito ir gauna grąžą grynaisiais pinigais prekybos vietose, turgavietėse“, – sako Ieva Vanskevičė, Lietuvos banko grynųjų pinigų ekspertė.

1 pav. Padirbti eurų banknotai ir monetos Lietuvoje, vienetais

Paskutinė duomenų atnaujinimo data: 2023-01-10
XLSX

Šaltinis: Lietuvos bankas

2022 m. pirmąjį pusmetį, kaip ir 2021 m., daugiausia buvo rasta padirbtų 50 eurų nominalo banknotų, jie sudarė 50 proc. visų padirbinių. Akivaizdžiai padirbtų eurų banknotų, vadinamųjų filmų pinigų (angl. movie money), skaičius mažėja, bet jie vis dar sudaro apie 30 proc. pastarąjį pusmetį gautų padirbtų banknotų.

2 pav. Padirbtų eurų banknotų pasiskirstymas pagal nominalus Lietuvoje 2022 m. I pusmetį

Iš viso: 449 banknotai

Paskutinė duomenų atnaujinimo data: 2022-08-01
XLSX

Šaltinis: Lietuvos bankas

„Nors tikimybė gauti padirbtą banknotą tiek Lietuvoje, tiek visoje euro zonoje labai maža, tačiau raginame gyventojus būti atidžius ir atkreipti dėmesį į gaunamus pinigus, patikrinti juos taikant metodą „apčiuopkite–pažvelkite–pakreipkite“, t. y. atkreipti dėmesį į popieriaus kokybę, vandens ženklą, apsauginį siūlelį, hologramą, langelį su Europos portretu“, – sako I. Vanskevičė.

Kviečiame prisiminti pagrindines eurų banknotų apsaugos priemones!

Daugiau informacijos apie kiekvieno nominalo banknoto apsaugos priemones rasite čia.

Europos Centrinio Banko (ECB) duomenimis, 2022 m. pirmąjį pusmetį euro zonoje iš viso rasta 178 tūkst. padirbtų banknotų. Daugiausia buvo rasta padirbtų 20 ir 50 eurų nominalų banknotų.

ECB ketina atnaujinti eurų banknotų dizainą ir tikisi, kad galutinis sprendimas bus priimtas 2024 m.

Lietuvos bankas ne tik tiria padirbtus pinigus, bet ir keičia susidėvėjusius bei sugadintus eurus ir litus. 2022 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos banke pagal fizinių ir juridinių asmenų prašymus pakeista apie 16 498 vnt. sugadintų ar susidėvėjusių banknotų ir monetų, kurių vertė – apie 230 tūkst. eurų. Ekspertai pastebi, kad gyventojų keisti atnešti banknotai būna suplėšyti, dėl netinkamų laikymo sąlygų supeliję, sutrūniję, apdegę krosnyse ar gaisro metu, neretai žmonės paslėptus ir užmirštus pinigus randa grindyse, durų staktose, senuose balduose. Kiekvienu atveju, nepriklausomai nuo sumos dydžio, stengiamasi atkurti kuo daugiau ekspertizei pateiktų pinigų ir kompensuoti jų vertę.

Primename, kad Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune neribotą laiką keičiami litai į eurus, smulkinami arba stambinami eurų banknotai, keičiamos monetos. Visos paslaugos nemokamos, daugiau informacijos apie tai čia.

Lietuvos banko į apyvartą išleistų eurų vertė 2022 m. birželio 30 d. buvo 7,7 mlrd. eurų.