Lietuvos bankas
2024-03-20
11

Kovo 28 d. Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia kolekcinę sidabro monetą, skirtą Lietuvos narystei NATO ir ES pažymėti. Išankstinis šios monetos pardavimas – nuo kovo 21 d. 8 val. Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt. Sidabrinės monetos nominalas yra 20 eurų.

Nuo kovo 28-osios monetą bus galima įsigyti ne tik el. parduotuvėje, bet ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune.

Šios ypatingos monetos aversas ir reversas nukaldinti iš dviejų sujungtų plokštumų. Averso ir reverso centre – trispalvė, simbolizuojanti Lietuvos valstybės savarankiškumą, suteikusį pagrindą tapti visateise ir NATO, ir ES nare.

Aplink vėliavą averse – Lietuvos valstybės herbo simbolis Vytis, užrašas „LIETUVA“, nominalas „20 €“, „2024“ metai. Monetos fone – fragmentuoti NATO ir ES simboliai, pavaizduoti skirtingais matinimo lygiais.

Aplink vėliavą reverse – NATO ir ES simboliai, greta – Lietuvos įstojimo į NATO ir ES datos: 2004 m. kovo 29 d. ir 2004 m. gegužės 1 d. Monetos fone – mikrotekstu užrašytas 5-asis Šiaurės Atlanto sutarties straipsnis bei ES himno – Liudviko van Beethoveno Devintosios simfonijos „Odė džiaugsmui“ muzikinės natos.

Prieš dvidešimt metų Lietuvos įstojimas į NATO ir Europos Sąjungą tapo istoriniu ir lemiamu žingsniu šaliai siekiant užsitikrinti saugumą ir integruotis į Europos bendruomenę. Įvykdžiusi visas reikiamas sąlygas ir atitikdama aljanso narystės kriterijus 2004 m. kovo 29 d. Lietuva oficialiai tapo NATO nare. Ši priėmimo į NATO diena atnešė šaliai ne tik karinį saugumą, bet ir užsienio investuotojų, kurie šį žingsnį įvertino kaip stabilumo ir saugumo garantą, pasitikėjimą.

Dvidešimtmetis, prabėgęs nuo įstojimo į Europos Sąjungą 2004 m. gegužės 1 d., liudija Lietuvos ryžtą tapti integralia Europos šeimos dalimi. Narystė Europos Sąjungoje atvėrė naujų galimybių ekonominiam augimui, švietimo plėtrai ir socialinei gerovei – lietuviai gali laisvai judėti, mokytis ir dirbti visoje Europos Sąjungoje. Be to, narystė Europos Sąjungoje leidžia Lietuvai būti dalimi bendro sprendimų priėmimo proceso, kuris formuoja ES politiką ir strategiją.

Šios kolekcinės monetos dailininkas – Antanas Pocevičius.

Lietuvos narystei NATO ir ES pažymėti skirtos kolekcinės monetos tiražas – 2 000 vnt. Monetas nukaldino UAB „Lietuvos monetų kalykla“. Sidabro moneta yra 38,61 mm skersmens, 28,28 g masės (svorio), jos pardavimo kaina – 87,00 Eur su PVM.