Lietuvos bankas
2022-09-27

Šiandien, rugsėjo 27 d., centrinis bankas į apyvartą išleidžia kolekcines monetas, skirtas Lietuvos banko 100 m. sukakčiai. Monetos trijų nominalų – 50 eurų aukso, 20 eurų sidabro ir 1,50 euro vario ir nikelio lydinio.

„Prieš šimtmetį įsteigtas Lietuvos bankas ir dabartinis centrinis bankas – kaip dvi tos pačios monetos pusės: nors ir skirtingos, tačiau kartu – ir labai susijusios. Kolekcinės monetos, skirtos Lietuvos banko 100 metų sukakčiai, puikiai įkūnija tą ryšį ir tęstinumą. Nors šiek tiek skyrėsi funkcijos, tarpukario bankas ir dabartinis Lietuvos bankas siekė ir siekia kurti naudą visuomenei“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gedminas Šimkus.

„Pinigai yra ne tik ekonominis, bet ir kultūrinis fenomenas, todėl už jų emisiją atsakingi centriniai bankai neišvengiamai tampa ir kultūros lauko veikėjais. Tarpukario Lietuvos centrinis bankas ne tik leido banknotus, kuriuos sukūrė žymiausi to meto dailininkai, bet ir jo paties pastatas – 1928 m. pabaigoje atidaryti Kauno rūmai – buvo išskirtinis architektūros kūrinys“, – kolekcines monetas palydinčiame el. lankstinuke rašo istorikas, Lietuvos banko Monetų kūrimo komisijos narys Karolis Tumelis.

Anot jo, šiuolaikinis centrinis bankas kultūros lauke veikia leisdamas kolekcines ir progines monetas, ko tarpukariu veikęs bankas nedarė. Svarbiausiems Lietuvos įvykiams, asmenims, vietovėms, architektūros ir gamtos paminklams skirtos litų ir eurų monetos kuriamos kaip nedidelio formato meno kūriniai, tačiau kartu išlaiko savo pirminę – atsiskaitymo priemonės – funkciją.

Naujųjų kolekcinių monetų averse – Lietuvos centrinės bankininkystės ištakų simbolio – Lietuvos banko rūmų Kaune, vieno įspūdingiausių, Kauno klestėjimą simbolizuojančių pastatų tarpukariu, interjero fragmentas: dviaukštė banko operacijų salė, kurią juosia korintinė kolonada su galerijomis antrame aukšte. Antro aukšto galerija aptverta baliustrada, įstiklintas operacijų salės lubas juosia kesonai, ištapyti istoriniais ir mitologiniais motyvais (šia sale Lietuvos banko lankytojai gali pasigrožėti ir šiandien, čia veikia banko kasos). Kompozicijos kairėje – Lietuvos Respublikos herbo simbolis Vytis, užrašas „Lietuva“, nominalas ir UAB „Lietuvos monetų kalyklos“ logotipas. Monetų reverso meninėje kompozicijoje simbolių kalba perteikta ateities vizija, įkomponuotas užrašas „Lietuvos bankui 100“, Lietuvos banko logotipo fragmentas, 2022 metai.

Aukso monetos briauna lygi, sidabro monetos briaunoje – užrašas „LB100“. Vario ir nikelio monetos briauna – rantuota.

Aukso moneta išleidžiama 3 000 vnt., sidabro moneta – 2 750 vnt. tiražu, metalų lydinio monetų tiražas – 30 tūkst. vnt. Monetų dizainą sukūrė dailininkas Giedrius Paulauskis. Monetos nukaldintos UAB „Lietuvos monetų kalykloje“.

Monetų galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt ir Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune. 

Naujosios monetos visuomenei bus pristatytos spalio 1 d. Lietuvos banko Kauno rūmuose, daugiau apie pristatymą čia. Informacija apie visus Lietuvos banko šimtmečiui skirtus renginius čia.