Lietuvos bankas

2022 m. sukanka 100 metų, kai įsteigtas Lietuvos bankas – centrinis Lietuvos Respublikos bankas. Lietuvos bankas stiprina šalies finansų sektoriaus stabilumą, aktyviai veikia kaip kompetencijos centras finansų ir ekonomikos klausimais, skatina konkurenciją mokėjimo paslaugų rinkoje, ieško naujų finansų įstaigų priežiūros formų. Būdami Eurosistemos dalis, kartu su Europos Centriniu Banku ir kitų euro zonos šalių centriniais bankais priimame sprendimus dėl euro zonos pinigų politikos ir dalyvaujame ją įgyvendinant.

Lietuvos bankas buvo atkurtas 1990 m. kovo 1 d. ir tęsia prieškaryje veikusio Lietuvos valstybės centrinio banko tradicijas. Planai įsteigti Lietuvoje emisijos banką ir įvesti nacionalinius pinigus imti kurti iškart atkūrus valstybingumą 1918 m., tačiau dėl sunkios valstybės finansinės padėties Lietuvos bankas veiklą pradėjo tik 1922 m. Piniginio vieneto ir Lietuvos banko įstatymai priimti rugpjūčio 9 ir 11 d., bankas oficialiai įsteigtas 1922 m. rugsėjo 27 d., o veiklą pradėjo spalio 2 d. Banko steigėjas buvo Vyriausybė. Lietuvos banko pagrindinis uždavinys buvo reguliuoti pinigų apyvartą, lengvinti pinigų išmokėjimą, sukurti pastovią ir patvarią pinigų sistemą, skatinti žemės ūkio, pramonės ir prekybos plėtrą. Bankui 20-čiai metų suteikta teisė leisti banknotus, jis galėjo atlikti valstybės iždo ir taupomųjų kasų operacijas, platinti ir išpirkti valstybės paskolų lakštus, teikti komercines paskolas ir pan. Pirmuoju Lietuvos banko valdytoju buvo profesorius Vladas Jurgutis (1885–1966). Reprezentatyvūs Lietuvos banko rūmai K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje Kaune buvo pastatyti praėjus 6 m. po banko įsteigimo, specialiai centrinio banko reikmėms.

Šiandien Lietuvos banko misija yra kurti naudą visuomenei. Jai vykdyti esame subūrę aukščiausios kompetencijos tarnautojus, pasitelkę reikiamus finansinius ir technologinius išteklius. Turime aiškią viziją, kokia netolimoje ateityje turėtų būti mūsų organizacija. Esminėmis institucijos vertybėmis grindžiamas mūsų organizacijos tarnautojų darbas ne tik padeda kurti naudą visuomenei, bet taip pat prisideda didinant Lietuvos žmonių pasitikėjimą valstybės centriniu banku ir visa šalies finansų sistema. Šiuo metu Lietuvos banke dirba daugiau kaip 600 darbuotojų, bankui nuo 2021 m. balandžio mėn. vadovauja Gediminas Šimkus.

Daugiau

[[#ex]]

Šimtmečio renginiai, parodos, ekskursijos

Lietuvos bankas, 2022-aisiais minintis 100 metų sukaktį, kviečia gyventojus labiau pažinti centrinį banką, jo istoriją ir veiklą. Šiuo metu visuomenei esame atvėrę unikalius istorinius Kauno rūmus – visi norintys gali dalyvauti nemokamose ekskursijose. Lietuvos banko Kauno rūmų pastatas – ne tik Lietuvos centrinės bankininkystės simbolis, tačiau ir savo interjeru bei eksterjeru išsiskiriantis objektas, simbolizuojantis Kauno klestėjimą tarpukariu.

Metai bus gausūs ir kitų šimtmečio renginių: artėjant spalio 2 d., oficialiai Lietuvos banko įsteigimo dienai, kviesime gyventojus į įvairius renginius.

Planuojame surengti tarptautinę konferenciją kartu su Tarptautinių atsiskaitymų banku. Bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi bus surengta konferencija „Litas: šimtmečio kelias“. Lietuvos banko Pinigų muziejus kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir kolegomis iš Latvijos ir Estijos muziejų rengia tarptautinę parodą „100 metų: Litas, Latas, Krona“. Šventinius metus vainikuos jau tradicine tapusi atvirų durų diena (vyks rudenį Kaune) ir kolekcinių monetų, skirtų Lietuvos banko 100 metų sukakčiai, išleidimas. Bus išleistos 50 eurų aukso, 20 eurų sidabro ir 1,5 euro metalų lydinio monetos.

Šimtmečio proga taip pat planuojame pristatyti visuomenei centriniame banke sukauptą dailės rinkinį ir išleisti Lietuvos banko sukauptos meno kolekcijos albumą. Be to, svarbiausias Lietuvos banko datas, įvykius ir žmones ketiname įamžinti metraštyje. Šimtmečiui pažymėti bus sukurtas specialus Lietuvos banko pastatų Vilniuje ir Kaune apšvietimas. Tarp planuojamų veiklų – ir Pinigų muziejaus paskaitos, įvairūs žaidimai bei viktorinos Lietuvos banko socialiniuose tinkluose, virtualus 3D turas po banko rūmus Kaune. 

Minėkime Lietuvos banko įsteigimo 100-metį dalyvaudami visus metus Vilniuje ir Kaune šia proga organizuojamuose renginiuose, ekskursijose ir parodose.

[[#ex]]

Info apie LB logo

Lietuvos banko įsteigimo 100 metų sukakčiai minėti sukurtas specialus logotipas. Jo autorius – lietuvių grafikos dizaineris, Vilniaus dailės akademijos profesorius Audrius Klimas. Parsisiųskite logotipą (67.9 KB download icon)
Šimtmetį minintis Lietuvos bankas socialiniuose tinkluose naudoja specialią žymą (angl. hashtag) #LB100, žyminčią šiai sukakčiai skirtą veiklą.

Paskutinė atnaujinimo data: 2024-05-08