Lietuvos bankas
2018-01-29
11

Palankios sąlygos finansinių technologijų (FinTech) veiklai Lietuvoje jau pritraukė gausų šalies ir užsienio bendrovių būrį. Įgyvendinus numatomas FinTech plėtrą skatinančias iniciatyvas, sektorius gali sulaukti daugiau investicijų ir darbo vietų, o vartotojai – gausesnio finansinių paslaugų pasirinkimo.

„Jaučiame didžiulį susidomėjimą plėtoti FinTech veiklą Lietuvoje. Sparčiai augantis licencijuotų įmonių skaičius rodo, kad Lietuvą savo namais noriai renkasi didelį potencialą turinčio sektoriaus dalyviai. Tai naujos galimybės verslui ir inovatyvios bei kokybiškesnės paslaugos vartotojams“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

FinTech įmonėms 2017 m. suteiktos 32 licencijos – beveik dvigubai daugiau nei 2016 m., kai buvo išduota 17 licencijų. Šiuo metu dar apie 20 įmonių paraiškų nagrinėjama, o pokalbiai ir susitikimai dėl galimybių veikti Lietuvoje vyko su daugiau nei 100 įmonių. Galimybe gauti licenciją Lietuvoje domisi ne tik vietos, bet ir užsienio įmonės – daugiausia iš Didžiosios Britanijos, Izraelio, Vokietijos, Kinijos ir kitų šalių.

Palankias sąlygas FinTech ekosistemai kurtis Lietuvoje sudaro priemonės, įgyvendinamos glaudžiai bendradarbiaujant už finansų sektoriaus plėtrą atsakingoms viešojo sektoriaus institucijoms.

„Pagrindinis bendradarbiavimo tikslas – sukurti patrauklią aplinką finansinėms inovacijoms ir skatinti inovatyvaus verslo plėtrą. Lietuva jaučia pasaulinius pokyčius ir žengia koja kojon su finansinėmis inovacijomis. Puikiai išplėtota infrastruktūra, glaudus kontaktų tinklas ir palanki geografinė padėtis kuria tinkamas sąlygas konkuruoti su kitomis Europos valstybėmis. Šiais metais ketiname inicijuoti reguliacines naujoves, kurios palengvintų FinTech sektoriaus bendrovių veiklą Lietuvoje“, – sako finansų viceministrė Loreta Maskaliovienė.

FinTech plėtrai Lietuvoje skatinti įgyvendinamos papildomos priemonės, pavyzdžiui, dar šiemet atsiras e. licencijavimo galimybė ir įmonės visus dokumentus bei reikiamas procedūras galės sutvarkyti elektroniniu būdu.

„Kiekviena nauja licencija atveria galimybę sukurti papildomų darbo vietų šalyje. VšĮ „Investuok Lietuvoje“ jau yra padėjusi įsikurti daugiau kaip 10 FinTech kompanijų, kurios sukurs daugiau nei 300 aukštos kvalifikacijos darbo vietų. FinTech sektorius yra idealus tarpinstitucinio susitelkimo ir bendradarbiavimo pavyzdys, atnešantis įvairiapusę naudą šalies ekonomikai“, – sako Mantas Katinas, VšĮ „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius.

Inovatyvius finansinius produktus plėtojančioms FinTech įmonėms Lietuvoje kuriamos sąlygos išbandyti juos bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. regulatory sandbox), o specialioje technologinėje platformoje – vienoje perspektyviausių FinTech inovacijų, blokų grandinės (angl. blockchain) technologija pagrįstas paslaugas.