Lietuvos bankas
2018-09-26
11

Finansines inovacijas kuriantys startuoliai ir kitos įmonės netrukus galės išbandyti inovatyvias idėjas realioje aplinkoje, centriniam bankui teikiant konsultacinę pagalbą. Paraiškos dalyvauti pradedančioje veikti Lietuvos banko bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje (angl. regulatory sandbox) bus priimamos jau nuo spalio 15 d.

„Atverdami inovacijoms draugišką erdvę siekiame pagreitinti ir palengvinti finansinių naujovių kelią iki vartotojo. Čia užgimusios inovacijos galėtų greitai peržengti bandomosios aplinkos ribas ir sustiprinti konkurenciją finansų sektoriuje. Tai neabejotinai būtų naudinga vartotojams, kurie gautų modernias, kokybiškesnes, pigesnes ar net visiškai naujas finansines paslaugas“, – sako Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

Inovacijų kūrėjai bandomuoju režimu veikiančioje realioje, reguliuotojo prižiūrimoje aplinkoje vartotojams galės siūlyti inovatyvius finansinius produktus ir išbandyti verslo sprendimus, o Lietuvos bankas jiems teiks konsultacinę pagalbą. Numatoma, kad bandymų erdvės dalyviams bus galima taikyti su reguliuotoju suderintus palengvinimus. Pavyzdžiui, įmonėms laikinai būtų netaikomi kai kurie priežiūros reikalavimai. Finansinėms inovacijoms pasiteisinus, įmonės galėtų pradėti veikti įprastomis sąlygomis.

Šiais bandomosios erdvės privalumais galės pasinaudoti tiek veikiančios finansų įstaigos, tiek finansų sektoriaus naujokai. Į bandomąją erdvę įmonės būtų atrenkamos atsižvelgiant į tam tikrus kriterijus, iš jų svarbiausi – produkto ar sprendimo inovatyvumas ir nauda visuomenei.

Lietuvos banko bandomoji finansinių inovacijų aplinka būtų ypač naudinga diegiant inovacijas, kurių reguliavimas nepakankamas arba neaiškus. Inovacijų kūrėjams ir reguliuotojui bendradarbiaujant, būtų galima iš anksto įvertinti galimą inovacijų įtaką vartotojams, identifikuoti kylančias rizikas, nustatyti su inovacijų taikymu susijusius galimus reguliavimo trūkumus ir siekti tokius reguliavimo trūkumus ir galimą neigiamą finansinių inovacijų įtaką panaikinti ar sumažinti.

Finansinių paslaugų veiklai palankios reguliacinės ir priežiūrinės aplinkos sukūrimas ir inovacijų finansų sektoriuje skatinimas yra viena iš strateginių Lietuvos banko 2017–2020 m. veiklos krypčių.

Išsamiau apie dalyvavimą bandomojoje finansinių inovacijų aplinkoje skelbiama Lietuvos banko interneto svetainėje.