Lietuvos bankas
2024-01-30
11

Remiantis išankstiniais Valstybės duomenų agentūros duomenimis, metinė infliacija Lietuvoje sausio mėn. toliau sparčiai mažėjo ir sudarė 1 proc. Sausio mėn. įsigaliojo padidintas akcizų tarifas alkoholiniams gėrimams, tabako gaminiams, dyzelinui ir suskystintoms naftos dujoms, panaikinta pridėtinės vertės mokesčio lengvata maitinimo paslaugoms. Tai lėmė, kad per mėnesį kainų lygis Lietuvoje padidėjo 0,1 proc. Vis dėlto, net ir įsigaliojus šiems pokyčiams, mėnesinis kainų padidėjimas sausio mėn. iš esmės nesiskyrė nuo įprastų 2018–2020 m. sausio mėn. tendencijų (kainos šiuo laikotarpiu vidutiniškai nesikeitė).

Komentuoja Laura Mociūnaitė, Lietuvos banko Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnioji ekonomistė

Apskritai gruodžio ir sausio mėn. metinė infliacija buvo mažesnė, nei tikėtasi. Išsamūs sausio mėn. duomenys dar nėra paskelbti, tačiau remiantis gruodžio mėn. duomenimis pastebėtina, kad energijos kainų vartotojams raida buvo palankesnė, o tai daugiausia lėmė palankesnė energijos išteklių kainų raida. Gruodžio mėn. reikšmingiau sumažėjo maisto (1,4 %) ir pramonės prekių (4,2 %) metinis kainų augimas. Nukritusios įvairių žaliavų kainos mažinamai veikė prekių savikainą, o tai suteikė erdvės mažinti ar bent jau mažiau kelti kainas siekiant skatinti pardavimus silpno vartojimo laikotarpiu. Be to, kainų kėlimo galimybes apribojo ir sumažėjusios infliacijos aplinka, nes, kaip rodo ekonominiai tyrimai, esant aukštai infliacijai kelti kainas yra lengviau.

Artimiausiais mėnesiais metinė infliacija, tikėtina, dar mažės, tačiau, veikiant bazės efektui, nuo antrojo ketvirčio turėtų pradėti didėti. Kalbant apie kainų lygį, prognozuojama, kad artimiausiais mėnesiais jis kils. Konkrečiai vasario mėn. tam reikšmingą įtaką darys statistikoje atsispindėsiantys sausio mėn. įsigalioję elektros kainų pokyčiai nepriklausomą tiekimą pasirinkusiems vartotojams.

Palyginti su gruodžio mėn., rizikos Vidurio Rytuose išaugo. Neramumai Raudonojoje jūroje veikia prekių transportavimo kainas, pastarosiomis dienomis kilo ir naftos kaina. Vis dėlto, jei nebus didesnės rizikų eskalacijos, mažesni, nei tikėtasi, pastarųjų mėnesių metinės infliacijos duomenys leidžia tikėtis ir mažesnės, nei prognozuota anksčiau, vidutinės metinės infliacijos 2024 m.