Lietuvos gyventojų investavimo įpročiai: vyrauja pensijų fondai ir nekilnojamasis turtas
Populiariausias investavimo produktas tarp Lietuvos gyventojų – pensijų fondas arba gyvybės draudimo sutartis. Taip kaupiantys nurodė atitinkamai 29 ir 26 proc. Lietuvos banko namų ūkių apklausos dalyvių. Dešimtadalis investuoja į nekilnojamąjį turtą, o investuojančių į finansines priemones – vos keli procentai. Dauguma santaupas vis dar laiko grynaisiais arba sąskaitoje. Šiuos gyventojų santaupų laikymo ir investavimo įpročius atskleidė namų ūkių apklausa.
„Toks menkas investuojančių skaičius, palyginti su Europos Sąjungos vidurkiu, kur į finansines priemones investuoja daugiau nei 10 proc. gyventojų, gali būti paaiškinamas vis dar per menku lietuvių finansiniu raštingumu, atsargumu, baime prarasti lėšas, ypač turint omeny kontekstą, t. y. dažnai nuskambančias istorijas apie sukčių išviliotas santaupas. Todėl norime pabrėžti kelis svarbius žingsnius: pirmiausia pasitikrinkite, ar finansų tarpininkas, jums siūlantis investavimo paslaugas, turi licenciją veikti Lietuvoje. Antra, neinvestuokite į neaiškius produktus, kurių nesuprantate. Trečia, jei nusprendėte investuoti, pradėkite nuo mažų sumų, tai geriausias būdas susipažinti su investavimu, ir, aišku, jei jau investuojate, – paskirstykite investicijas į skirtingas priemones, kryptis“, - sako Jekaterina Govina, Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė.
Remiantis Lietuvos banko atlikta namų ūkių apklausa, santaupas grynaisiais namuose laiko 35 proc., o sąskaitoje – 53 proc. gyventojų. Dar apie 12 proc. apklausos dalyvių santaupas tvirtino laikantys kaip indėlį. Maždaug penktadalis (18 %) neturi jokių santaupų.
Viena populiariausių gyventojų nurodomų investavimo formų – kaupimas pensijų fonduose ir gyvybės draudimas. Taip savo santaupas tvirtino laikantys atitinkamai 29 ir 26 proc. gyventojų. Antroje vietoje pagal populiarumą – investicijos į nekilnojamąjį turtą. Taip 2020 m. sakė investavę 10 proc. apklausos dalyvių, tokia investuojančiųjų į nekilnojamąjį turtą dalis laikosi jau antrus metus iš eilės.
Į kitas finansines priemones – investicinius fondus, akcijas ir skolos vertybinius popierius – investavę tvirtino atitinkamai 5, 4 ir 1 proc. apklausos dalyvių. Tai kur kas mažiau nei Europos Sąjungos vidurkis – investuojančių į investicinius fondus Europos Sąjungoje yra apie 10 proc., o į vertybinius popierius apie 7 proc. gyventojų. Lietuvoje tvirtinančių, kad investuoja į investicinius fondus, apklausos dalyvių skaičius yra panašus jau kelerius metus, o investuojančių į skolos vertybinius popierius sumažėjo nuo 4 proc. 2018 m. iki 1 proc. šiemet.
Siekdamas padėti gyventojams geriau suprasti įvairius investicinius produktus, Lietuvos bankas jungiasi prie tarptautinės neprofesionaliųjų investuotojų švietimo savaitės. Nuo spalio 5 iki 11 d. Lietuvos banko feisbuko paskyroje ir svetainėje bus skelbiama pradedantiems investuotojams naudinga informacija – paskaitų įrašai, specialiai investavimui skirta tinklalaidė, patarimai, o gyventojai galės kreiptis asmenine žinute ir užduoti rūpimus klausimus, į juos atsakys Lietuvos banko specialistai.