Lietuvos bankas
2016-05-20
11

Dviem vartojimo kreditų bendrovėms – baudos už neatsakingą skolinimą; akcinei bendrovei Šiaulių bankui leista įregistruoti įstatų pakeitimą; leista pakeisti UAB „Novus Asset Management“ valdomo fondo taisykles

Dviem vartojimo kreditų bendrovėms – baudos už neatsakingą skolinimą

Už netinkamą vartojimo kredito gavėjų kreditingumo vertinimą ir atsakingojo skolinimo reikalavimų pažeidimus dviem vartojimo kreditų bendrovėms Lietuvos banko Priežiūros tarnyba skyrė baudas. Bendra baudų suma – 1 521 Eur.

Patikrinus vienos vartojimo kreditų bendrovės sudarytų 50 vartojimo kredito sutarčių, nustatyta, kad įmonė netinkamai vertino vartojimo kredito gavėjų kreditingumą. Ji nesurinko iš klientų pakankamai informacijos apie jų pajamas ir neįsitikino jų tvarumu. Be to, bendrovė nesurinko pakankamai informacijos ir netinkamai vertino surinktus duomenis apie vartojimo kredito gavėjų finansinius įsipareigojimus. Dėl to dviem trečdaliais atvejų ji nesilaikė vadinamosios 40 proc. taisyklės, pagal kurią vidutinis vartojimo kredito gavėjo įmokos dydis pagal visus turimus asmens įsipareigojimus finansų įstaigoms turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. vartojimo kredito gavėjo tvarių pajamų.

Ši bendrovė atsakingojo skolinimo reikalavimus pažeidė ir dėl to, kad nesurinko informacijos apie klientų sutuoktinių pajamas, šių pajamų tvarumą ir įsipareigojimus finansų įstaigoms.

Skiriant poveikio priemonę, atsižvelgta į vieną lengvinančią aplinkybę – įmonė pripažino padarytus pažeidimus.

Kitos vartojimo kreditų bendrovės padaryti pažeidimai nustatyti ištyrus kliento skundą. Bendrovė netinkamai įvertino kliento kreditingumą, nes naudojo tik jo paraiškoje nurodytą, tačiau jokiais įrodymais nepagrįstą įsipareigojimų finansų įstaigoms dydį, t. y. nesurinko pakankamai duomenų apie kliento turimus finansinius įsipareigojimus. Šiuo atveju, net ir vertinant tik kliento paraiškoje nurodytą informaciją apie turimus įsipareigojimus, bendrovė neturėjo teisės suteikti vartojimo kredito, nes kredito gavėjo vidutinis kredito dalinio grąžinimo ir palūkanų įmokos dydis sudarė 91 proc. jo tvarių pajamų.

Išsamesnę informaciją ir bendrovių pavadinimus, jeigu sprendimai nebus apskųsti teismui, remdamasis Vartojimo kredito įstatymu, Lietuvos bankas skelbs praėjus 30 dienų po sprendimo priėmimo.

Lietuvos bankas 2012 m. perėmė vartojimo kredito rinkos priežiūrą ir iki šiol išnagrinėjo 74 Vartojimo kredito įstatymo pažeidimų atvejus pagal gautus pareiškėjų skundus arba savo iniciatyva. Iš jų 68 atvejais (92 %) skirtos poveikio priemonės. Vartojimo kredito davėjams skirta 40 baudų, jų suma viršija 251 tūkst. Eur. Iš jų 2016 m. skirta 17 baudų, jų suma sudaro 77 969 Eur.

Akcinei bendrovei Šiaulių bankui leista įregistruoti įstatų pakeitimą

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba leido akcinei bendrovei Šiaulių bankui įregistruoti įstatų pakeitimą, susijusį su banko įstatinio kapitalo padidinimu iki 109 471 658,33 Eur. Šis pakeitimas patvirtintas 2016 m. kovo 30 d. įvykusiame eiliniame visuotiniame banko akcininkų susirinkime.

Leista pakeisti UAB „Novus Asset Management“ valdomo fondo taisykles

Lietuvos banko Priežiūros tarnyba leido pakeisti UAB„Novus Asset Management“ valdomo sudėtinio specialiojo investavimo į perleidžiamuosius vertybinius popierius investicinio fondo „Novus Strategic Fund“ taisykles.

Valdymo įmonė UAB„Novus Asset Management“ šiuo metu valdo vieną sudėtinį specialųjį investavimo į perleidžiamuosius vertybinius popierius investicinį fondą, kurį sudaro du subfondai: „Novus Balanced Portfolio“ ir „Novus Dynamic Portfolio“.