Lietuvos bankas
2020-08-11
11

Primename, kad iki 2020 m. rugpjūčio 14 d. Lietuvos bankas kviečia finansų rinkos dalyvius, viešojo sektoriaus atstovus, auditorius ir kitus suinteresuotus asmenis išsakyti nuomonę apie problemas, su kuriomis susiduriama teikiant ataskaitinius duomenis ir pasiūlymus, kaip tobulinti šį procesą. 

Išsamiau apie konsultaciją dėl Lietuvos finansų sektoriaus ataskaitinių duomenų surinkimo pertvarkos

Konsultacijos dokumentas

Vienas iš konsultacijos temų – ar galima panaudoti (ir jei taip – kokia apimtimi) išmaniojo reguliavimo (RegTech) sprendimą, kuris leistų automatizuoti finansų rinkos dalyvių atskaitomybę. „Lietuvos bankas įgyvendino bandomąjį projektą, kuris atskleidė naujas duomenų mainų galimybes. Dėl to mums itin svarbi finansų rinkos dalyvių nuomonė – kokias dabartines problemas ir jų sprendimo būdus mato jie, ką turime įvertinti prieš pradėdami pokyčius, nuo ko pradėti. Ši konsultacija – pirmasis žingsnis pradedant platesnį dialogą apie ataskaitinių duomenų surinkimo pokyčius“, – sako Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktoriaus patarėjas Ramūnas Baravykas.

Išmaniojo reguliavimo sprendimo, kuris leistų Lietuvos bankui automatiškai gauti išsamius pirminius (operacijų) duomenis, prototipą institucija pristatė šių metų vasario pabaigoje. Jo bandymams naudotos pinigų plovimo prevencijai skirtos ataskaitos. Sprendimui panaudota atvirojo ryšio sąsaja (angl. application programming interface, API) ir verslo analitikos (angl. business intelligence, BI) technologinės priemonės. Tokio sprendimo paieškas lėmė didėjęs Lietuvos bankui teikiamos priežiūros ir statistikos tikslais informacijos kiekis, ataskaitose teikiamų duomenų detalumas ir suintensyvėjęs ataskaitų pateikimo dažnis.