Lietuvos bankas
2023-03-02
11

Lietuvos bankas informuoja, kad šių metų kovo–balandžio mėn. bus atliekamas Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo tyrimas, kurį inicijuoja Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras. Jo metu bus siekiama išsiaiškinti Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo lygį, palyginti jį su kitų tyrime dalyvausiančių šalių rezultatais ir nustatyti silpniausias sritis, kurioms reikia skirti daugiausia dėmesio gilinant visuomenės žinias ir stiprinant jos įgūdžius.

Tyrimo metu planuojama apklausti 1 tūkst. gyventojų, o gauti rezultatai bus teikiami Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO).

Tyrimą Lietuvos banko vardu atliks paslaugos viešąjį pirkimą laimėjusi UAB SeeNext (įmonės kodas – 304240679). Informacija bus renkama tiesioginio interviu (gyvai) arba telefoninės apklausos būdu įvairiuose šalies miestuose. Tiesioginio interviu metu UAB SeeNext darbuotojai respondentams turės prisistatyti parodydami pažymėjimą, kuriame bus nurodyta ši informacija: apklausėjo vardas, pavardė, įmonė. Įmonės atstovai respondentus taip pat turi supažindinti su pagrindine informacija apie tyrimą – kas jį inicijuoja ir kokiu tikslu jis atliekamas. Telefoninės apklausos metu tyrimą atliekantys asmenys gyventojams turi prisistatyti vardu ir pavarde, pasakyti įmonės pavadinimą ir taip pat supažindinti, kas ir kokiu tikslu inicijuoja tyrimą.

Paskutinį kartą Lietuva suaugusiųjų finansinio raštingumo tyrime, inicijuotame EBPO, dalyvavo 2015 m. Tyrime dalyvavo 30 šalių, Lietuva buvo 11 vietoje (dalyvavusių EBPO šalių vidurkis sudarė 13,7, o Lietuvos – 13,5 balo). Tuo metu geriausius rezultatus parodė Prancūzijos (14,9 balo), Suomijos (14,8 balo) ir Norvegijos (14,6 balo) gyventojai.

„Finansinio raštingumo gebėjimai šiandien yra laikomi tokios pat svarbos, kaip skaitymas ar rašymas, įgūdžiais. Todėl būtina stebėti esamą situaciją, išsiaiškinti Lietuvos gyventojų finansinio raštingumo lygį ir, gavus atsakymus, taikyti tinkamas priemones, padėsiančias ugdyti Lietuvos gyventojų finansinį raštingumą. Tai ypač svarbu siekiant didinti žmonių atsparumą sukčių apgaulėms, taip pat ugdant gebėjimą priimti racionalius sprendimus renkantis iš kelių finansinių paslaugų alternatyvų“, – sako Viktorija Dičpinigaitienė, Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė.

Tyrimą inicijuojantis Lietuvos banko Finansinio raštingumo centras įkurtas 2022 m. rugsėjo mėn. Šio centro tikslas – didinti Lietuvos visuomenės finansinį ir ekonominį raštingumą. Plačiau apie Finansinio raštingumo centrą čia.