Lietuvos bankas
2022-10-01
11

Minėdamas šimtmečio sukaktį, Lietuvos bankas šiandien atveria tarpukario Lietuvos dvasia alsuojančių Kauno rūmų duris. Lankytojai ne tik galės pasigrožėti įspūdinga pastato, kurio pamatus ir jį patį pašventino Maironis, architektūra, bet ir turiningai praleisti laiką – programa pritaikyta visoms amžiaus grupėms.

„Tai puiki proga kiekvienam tiesiogiai prisiliesti prie istorijos. Kauno rūmai ne tik sukuria ypatingą atmosferą, bet ir įkūnija mūsų šalies moderniosios finansų sistemos pradžią“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus, kuris renginyje pristato tris kolekcines monetas, skirtas Lietuvos banko 100 metų sukakčiai.

Renginio svečiai rūmus galės aplankyti naudodami audiogidą, tereikia turėti ausines ir mobilųjį telefoną. Lankytojų taip pat laukia viktorinos, bus demonstruojami filmai, pasakojantys apie Lietuvos banko veiklą, šalies finansų, bankininkystės, pinigų istoriją, veikia vaikų erdvė, kasose galima įsigyti Lietuvos banko išleistų kolekcinių monetų. Smalsuoliai taip pat pamatys, kaip atrodo vienas milijonas eurų 500 ir 10 eurų banknotais, o pasitelkus 3D akinius bus galima stebėti, kaip naikinami susidėvėję banknotai. Apsilankiusiųjų banko vidiniame kieme lauks pažintis su pinigus gabenančiu automobiliu.
Šiandien lankydamiesi Kauno rūmuose būtinai pamatykite:

  • 3 tonas sveriančias „Milners“ firmos seifines saugyklų duris su pakeliamuoju tilteliu,
  • erdvią banko operacijų salę ir ją puošiančias marmurines kolonas,
  • buvusią Lietuvos banko tarybos ir valdybos posėdžių salę, kurioje tebestovi banko  simbolika puošti krėslai ir istorinis stalas,
  • seniausią Kaune veikiantį liftą,
  • pirmojo Lietuvos Vyriausybės vadovo Augustino Voldemaro aštuonių kambarių butą su biblioteka, darbo kabinetu (su 8 m aukščio kupolu, puoštu gėlių piešiniais), priėmimo ir pokylių salėmis.

Įėjimas į renginį laisvas, registruotis nereikia.

Atvirų durų renginys vyks nuo 10:00 iki 16:00, tačiau lankytojai bus įleidžiami iki 15:00. Išsami atvirų durų dienos programa skelbiama čia.

Besidomintiems pinigų istorija Lietuvos bankas šimtmečio proga savo interneto svetainėje skelbia elektroninę docento Vlado Terlecko knygą „Pinigai Lietuvoje 1915–1944“ (antrąjį papildytą ir pataisytą leidimą), ją rasite čia.

Dabartinis Lietuvos bankas, įkurtas 1990 m. kovo 1 d., tęsia prieškaryje veikusio Lietuvos valstybės centrinio banko tradicijas.

Reprezentatyvūs Lietuvos banko rūmai pastatyti XX a. trečiojo dešimtmečio pabaigoje K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje (architektas Mykolas Songaila (1874–1941). Tai svarbus Lietuvos neoklasicizmo architektūros ir bankininkystės istorijos objektas.