Lietuvos bankas
2023-11-15
11

Lietuvos bankas šiandien išleido kolekcinę 5 eurų sidabro monetą, skirtą berniukų ir jaunuolių chorui „Ąžuoliukas“ jo įsteigėjo Hermano Perelšteino gimimo 100 m. sukakties proga.

Monetą galima įsigyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt, taip pat Lietuvos banko kasose Vilniuje ir Kaune. Ši kolekcinė moneta šiandien bus pristatyta ir H. Perelšteino atminimo vakare Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje.

„Šiandien H. Perelšteinui ir jo puoselėtam „Ąžuoliukui“ dovanojame monetą. Ar įmanu nedideliame sidabro skritulyje atspindėti visa tai, kas buvo ir yra šis choras, jo įkūrėjas, jų atlikta muzika, jos jėga? Turbūt ne. Bet kviesčiau į šią monetą žiūrėti kitaip. Tebus tai viena iš daugybės „Ąžuoliuko“ gilių, viena istorijų, be kurių neįmanomas šis Lietuvos pasididžiavimu tapęs choras“, – kalba Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius Deivis Stankevičius.

H. Perelšteinas gimė Kaune, buvo ištremtas į Sibirą, o grįžęs iš tremties Vilniuje baigė muzikos studijas ir 1959 m. įkūrė berniukų chorą. Jis pradėjo naują Lietuvoje tradiciją – iki „Ąžuoliuko“ mūsų šalyje berniukų chorų nebuvo, o susikūrus šiam, ėmė burtis ir kiti.

„Vien H. Perelšteino valios ir ryžto dėka atsiradęs „Ąžuoliukas“ seniai tapo vienu iš Lietuvos muzikinės kultūros simbolių. Praėjus viso labo penkeriems metams spauda H. Perelšteino berniukus jau vadino šaunuoliais ir žvaigždėmis, o netrukus „Ąžuoliukas“ tapo absoliučiai geriausiu Lietuvos choru“, – monetai skirtame lankstinuke rašo ilgametis choro narys Darius Krasauskas.

Monetos averse meninėmis priemonėmis pavaizduoti choro „Ąžuoliukas“ jaunieji dainininkai, apačioje puslankiu užrašyta „Lietuva“, nominalas „5€“, 2023 metai. Taip pat įkomponuotas monetos gamintojos UAB „Lietuvos monetų kalyklos“ logotipas. 

Monetos reverso kompozicijoje pavaizduotas choro įkūrėjas Hermanas Perelšteinas. Kompoziciją juosia užrašas „Choro „Ąžuoliukas“ įsteigėjui Hermanui Perelšteinui – 100“.  Choro „Ąžuoliukas“ įsteigėjo H. Perelšteino gimimo 100 m. sukakčiai skirtos kolekcinės monetos tiražas – 3 000 vnt. Monetas nukaldino UAB „Lietuvos monetų kalykla“. Sidabro moneta yra 28,70 mm skersmens, 12,44 g masės (svorio), jos pardavimo kaina – 60,00 Eur su PVM. Monetos dailininkas – Egidijus Rapolis.