Lietuvos bankas
2021-10-21
11

Spalio 29 d. centrinis bankas į apyvartą išleidžia kolekcinę 5 eurų aukso monetą, skirtą socialiniams mokslams (iš serijos „Lietuvos mokslas“). Nuo rytojaus, spalio 22 d., ją galima užsisakyti Lietuvos banko el. parduotuvėje monetos.lb.lt.

Naujosios monetos averse – abstraktus Vyčio simbolis, suformuotas iš susikertančių ir susipinančių apskritimų linijų fragmentų, taip simbolizuojant socialinių mokslų tarpdiscipliniškumą ir tarpusavio sąsajas. Monetos reverse pratęsiamas averso susipynusių linijų motyvas. Kompozicijos vidury – geometrinis simbolis iš atskirų kubelių, formuojantis bendrą visuomenės statinį: matomų ir numanomų kubų kompozicija kartu yra ir aliuzija į socialinius mokslus – dinamiška, atvira ir nebaigtinė struktūra, vienijanti panašias mokslines metodikas.

Grafinio projekto autorius – Antanas Pocevičius.

Moneta išleidžiama 3 000 vnt. tiražu.

Tai jau šeštoji ir paskutinė „Lietuvos mokslo“ serijos moneta. Anksčiau šioje serijoje išleistos monetos buvo skirtos širdies chirurgijai, baltistikai, fizikai, technologijos mokslams, žemės ūkio mokslams. Leidžiant šią seriją įamžintinos mokslo sritys aptartos su Lietuvos mokslų akademija.

Primename, kad, pasikeitus Lietuvos banko numizmatinių vertybių pardavimo taisyklėms, įsigydamas kolekcinių monetų, nukaldintų iš tauriųjų metalų, iš anksto ar monetos išleidimo dieną, vienas pirkėjas galės jų nusipirkti ne daugiau kaip 1 vnt. (vietoje anksčiau buvusių 2 vnt.). Taip siekiama suteikti galimybę įsigyti monetų didesniam pirkėjų skaičiui.

Monetos skrajutę, kurios autorius – prof. habil. dr. Arvydas Virgilijus Matulionis, galima rasti čia. Atkreipiame dėmesį, kad lankstinuką galima atsispausdinti savo reikmėms, tačiau Lietuvos bankas niekam nesuteikė teisių lankstinukus naudoti kitais nei asmeniniais tikslais, juos tiražuoti ir komerciškai ar kitaip platinti.

Naujoji kolekcinė moneta pristatoma šiandien vykstančioje Lietuvos banko Ekonomikos konferencijoje „Tiesiame kelius į žaliąją ekonomiką“.