Lietuvos bankas
2023-11-24
11

Artimiausiu metu šalies komerciniai bankai perves antrąją šiais metais solidarumo įnašo dalį (už trečiąjį ketvirtį). Lietuvos banko skaičiavimais, ji viršys 100 mln. Eur ir bus skirta šalies gynybos reikmėms.  

„Lietuvos banko įžvalgos ir prognozės dėl bankų sektoriaus tendencijų pildosi. Kaip ir numatėme, dalis dėl išskirtinių aplinkybių gauto komercinių bankų pelno bus skirta visuomenės poreikiams“, – sako Simonas Krėpšta, Lietuvos banko valdybos narys. 

Pirmąją solidarumo įnašo įmoką (už antrąjį ketvirtį) – 56 mln. Eur – bankai pervedė rugpjūčio pabaigoje. Visa įnašo suma už 2023 m. gali siekti apie 250 mln. Eur. Šią priemonę Lietuvos bankas pasiūlė susidarius išskirtinėms aplinkybėms. Dėl jų komercinių bankų pelnas 2023 m., palyginti su ankstesniais laikotarpiais, gali išaugti iki 3 kartų ir siekti apie 1 mlrd. Eur. Pirmojo pusmečio bankų sektoriaus pelnas sudarė 515 mln. Eur – du su puse karto daugiau negu per 2022 m. tą patį laikotarpį (203 mln. Eur).

Papildoma informacija
Laikinasis solidarumo įnašas pagal atskirą įstatymą skirtas šalies karinio mobilumo ir karinės transporto infrastruktūros projektams finansuoti. Jo atsiradimą lėmė netipinės aplinkybės: Vyriausybės ir Europos Centrinio Banko (ECB) atsakas siekiant sušvelninti COVID-19 pandemijos pasekmes, dėl kurio šalies bankuose reikšmingai išaugo perteklinis likvidumas, o vėliau – rusijos karas prieš Ukrainą, sustiprinęs infliaciją, ir ECB reakcija griežtinant pinigų politiką. Tokie išskirtiniai procesai ir rinkos specifika lėmė netipinę situaciją bankų sektoriuje, dėl kurios bankai patiria nelauktą ir ypač reikšmingą pelno prieaugį. Lietuvos bankas pasiūlė priemonių paketą, kaip be neigiamo poveikio finansiniam stabilumui šalies bankai galėtų prisidėti prie visuomenės poreikių.