Lietuvos bankas
2023-02-06
11

Lietuvos bankų sektoriuje susidarė išskirtinės aplinkybės, kai dėl itin didelio bankų likvidumo ir vyraujančių paskolų su kintamosiomis palūkanų normomis portfelio, rinkoje padidėjusios palūkanos buvo labai greitai perkeltos skolininkams, tuo tarpu už indėlius jos didėja gerokai lėčiau. Taip pat likvidumo perteklius augant pagrindinėms palūkanoms generuoja netikėtą grąžą. Tai lemia reikšmingai padidėjusį bankų sistemos pelną. Lietuvos banko vertinimu, aplinkybėms nesikeičiant tikslinga įvertinti fiskalinių priemonių poreikį ir įgyvendinti konkurenciją skatinančias bei vartotojų pasirinkimą didinančias priemones.

„Neįprastai spartų šalies bankų pelno augimą lėmė ne tik verslo sprendimai, bet ir susiklosčiusios išskirtinės aplinkybės. Todėl raginame bankus atsižvelgti į šio laikotarpio ypatumus ir formuoti finansinių paslaugų kainodarą socialiai atsakingai. Jei nelaukto pelno šuolis tęstųsi ir šiemet, tikslinga jį perskirstyti fiskalinėmis priemonėmis“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Pasak jo, paskolų palūkanų normos Lietuvoje didėja dėl to, kad Europos Centrinis Bankas griežtina pinigų politiką, siekdamas grąžinti infliaciją į 2 proc. lygį. Dėl pandemijos ir rusijos pradėto karo prieš Ukrainą padarinių susiformavo neįprasta situacija, lėmusi perteklinį likvidumą bankuose, didelę infliaciją ir poreikį griežtinti pinigų politiką. Šiuo metu bankai turi 11 mlrd. Eur daugiau rezidentų indėlių nei paskolų, o šį perteklių laiko daugiausia centriniame banke. Neįprastai didelis likvidumas sparčiai augant pagrindinėms palūkanų normoms sudaro netipines aplinkybes, lemiančias neplanuotą grąžą kai kuriems bankams. Jei aplinkybės nesikeis, bankų pelnas šiemet, palyginti su 2022 m., gali augti iki dviejų kartų. Susidariusi situacija išryškina ir vietos finansų rinkos ypatumus, tokius kaip didelė koncentracija rinkoje, menkas taupymo priemonių pasirinkimas, ribotas finansinis raštingumas, dėl kurių padidėjęs atotrūkis tarp paskolų ir indėlių palūkanų normų yra ryškesnis ir gali užsitęsti ilgiau nei kitose šalyse.

Susidariusioje situacijoje Lietuvos bankas siūlo dviejų krypčių veiksmus: konkurencijos ir vartotojų pasirinkimo skatinimą ir veiksmus dėl nelaukto bankų pelno. Skatindamas konkurenciją ir didindamas vartotojų pasirinkimą, Lietuvos bankas imsis paskolų su fiksuotosiomis palūkanų normomis produkto peržiūros, kad didesnė dalis naujų paskolų palūkanų normų būtų fiksuojama ilgesniam nei 1 m. laikotarpiui patrauklesnėmis sąlygomis nei iki šiol. Lietuvos banko svetainėje bus skelbiamos bankų ir kredito unijų indėlių palūkanų normos, kad vartotojai galėtų patogiau lyginti skirtingų kredito įstaigų sąlygas. Lietuvos banko vertinimu, tikslinga sukurti saugią taupymo alternatyvą, kad gyventojai galėtų skolinti valstybei. Tai galėtų prisidėti prie bankų sektoriaus perteklinio likvidumo mažinimo bei skatintų bankus didinti indėlių palūkanas. Lietuvos bankas atkreipia vartotojų dėmesį, kad jau dabar galima pasinaudoti rinkos teikiamomis galimybėmis. Taupyti galima ne tik laikant indėlius, bet ir pasirenkant kitas žemos rizikos taupymo priemones, pavyzdžiui, perkant Lietuvos Vyriausybės obligacijas, kurios yra saugi ir pakankamai didelį, apie 4 proc., metinį pajamingumą suteikianti finansinė priemonė.

Turintiems paskolas ir planuojantiems skolintis verta žinoti, kad Lietuvoje būsto paskolas teikia ne tik keli didžiausi bankai, bet iš viso septyni bankai, taip pat kredito unijos. Jau turintiems būsto paskolą verta pasidomėti refinansavimo galimybėmis ar persitarti su esamu banku dėl palankesnės maržos.

Dėl bankų nelaukto pelno Lietuvos bankas:

1) siūlo svarstyti didinti bankų įmokų į Indėlių draudimo fondą normą, sustiprinant fondą ir rezervus galimiems sukrėtimams ateityje. Šiuo metu metinė įmoka siekia 0,1% visų indėlių sumos, o Lietuvos bankas siūlo svarstyti ją bent laikinai didinti, pavyzdžiui, iki 0,2 %. Tokio dydžio įmoka yra šiuo metu taikoma Latvijoje. Laikinai padidinta įmokos norma padėtų užtikrinti Europos Sąjungos reguliavimu nustatyto tikslinio fondo lygio (0,8 %) išlaikymą ir nacionalinio tikslinio lygio (2 %) pasiekimą įstatymuose nustatytais terminais;

2) ragina bankus atsižvelgti į išskirtinio laikotarpio ypatumus ir formuoti kainodarą dėl paskolų maržų ir komisinių įkainių socialiai atsakingai;

3) peržiūrės reguliuojamo mokėjimo paslaugų krepšelio kainos ir sudėties nustatymo reglamentavimą. Lietuvos bankas pateiks siūlymą, atsižvelgdamas į socialinį aspektą;

4) jei nelaukto pelno šuolis tęstųsi 2023 m., tikslinga jį perskirstyti fiskaliniu būdu, pavyzdžiui, nustatant laikiną papildomą mokestį, kol padėtis normalizuosis.

Lietuvos banko valdybos pirmininko spaudos konferencijos pristatymas

 Susidarius išskirtinėms aplinkybėms, Lietuvos bankas teikia siūlymus dėl konkurencijos bei pasirinkimo skatinimo ir bankų pelno

2023 m. vasario mėn. 6 d. vykusios spaudos konferencijos įrašas