Kelionių draudimo paskirtis – vartotojui kompensuoti netikėtas ir neplanuotas išlaidas, atsirandančias kelionės metu kilus nelaimingiems įvykiams ar kitiems kelionės nesklandumams. Kelionės draudimas gali kompensuoti būtinosios medicininės pagalbos ar repatriacijos išlaidas, turtinę žalą, jei prarandamas ar sugadinamas keliautojo bagažas, taip pat kitas netikėtas išlaidas, susijusias su kelionės atšaukimu ir pan.
[[#ex]]
Kam reikalingas kelionių draudimas?
Kelionės dažniausiai siejasi su maloniais dalykais – tai atostogos, laisvalaikis, nauji įspūdžiai ir mieli prisiminimai. Vis dėlto net ir kelionėse atsitinka nemalonių įvykių, kurie gali sukelti didelių finansinių nuostolių. Būtent nuo tokių nuostolių ir apsaugo kelionės draudimas.
Kelionės draudimas išlaidas padengs, jei kelionės metu susirgsite ar susižeisite, prarasite bagažą ar jūsų kelionė bus atšaukta, jei pamesite kelionės dokumentus, sukelsite nuostolius trečiosioms šalims ar jūsų namai bus apvogti jūsų kelionės metu (jei būsite pasirinkę atitinkamą apsaugą). Kiekviena draudimo bendrovė gali siūlyti skirtingas draudimines apsaugas, todėl renkantis kelionės draudimą labai svarbu atidžiai išnagrinėti, nuo kokių rizikų būsite apdrausti, išsiaiškinti visas draudimo taisykles ir sąlygas, taip pat franšizės dydį.
Kaip įsigyti kelionių draudimą?
Jį galima įsigyti keliais būdais: gaunant jį su kredito kortele arba įsigyjant atskirą draudimo produktą (kelionės draudimą).
- Jei turite kredito kortelę, kartu su ja dažnai siūlomas ir kelionių draudimas. Tokiu atveju prieš kelionę patariama atidžiai išsinagrinėti draudimo taisykles ir sąlygas, išsiaiškinti, ar draudimas galioja visiems kartu keliaujantiems šeimos nariams, kokią apsaugą šis draudimas garantuoja. Įvertinę šią informaciją, galite nuspręsti, ar jums reikia papildomo draudimo kelionei, ar ne.
- Jei kredito kortelės ir kartu su ja siūlomo kelionių draudimo neturite, galite įsigyti atskirą kelionių draudimą, pasirinkdami įvairias draudimines apsaugas: nuo nelaimingų atsitikimų, bagažo praradimo ar kelionės išlaidų ir pan. Skirtingos bendrovės siūlo skirtingą apsaugų paketą, todėl, renkantis kelionių draudimą, svarbu įvertinti, kokios apsaugos reikia jums asmeniškai.
Kur galiu sudaryti kelionių draudimo sutartį?
Lietuvoje kelionių draudimo paslaugas teikia draudimo įmonės.
Kelionių draudimo sutartį galima sudaryti ir per draudimo tarpininkus. Jie už atlygį platina draudimo įmonių draudimo produktus. Draudimo tarpininkais gali būti draudimo brokerių įmonės arba draudimo agentai (fiziniai arba juridiniai asmenys). Draudimo įmonių ir draudimo brokerių įmonių sąrašus galite rasti Lietuvos banko interneto svetainėje.
Kelionių draudimą dažnai galima įsigyti iškart perkant kelionę, skrydį lėktuvu ar rezervuojant viešbutį. Kelionių organizatoriai dažnai siūlo vienos draudimo bendrovės, su kuria turi sudarę sutartį, kelionių draudimą – tokiu atveju patariama pasidomėti ir palyginti draudimo pasiūlymą (draudimines apsaugas ir kainą) su kitų rinkos dalyvių pasiūlymais.
Ką galiu apdrausti?
Kiekviena draudimo bendrovė gali siūlyti skirtingas kelionių draudimo apsaugas, tačiau bendrai paėmus kelionių draudimą dažnai sudaro tokios apsaugos.
Medicinos išlaidų ir repatriacijos draudimas:
- kompensuojamos medicinos išlaidos susirgus ūmiomis ligomis ar susižeidus kelionėje;
- kompensuojamos parvežimo namo išlaidos, jei tam reikia ypatingų sąlygų (pvz., smarkiai susižalojus).
Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų:
- jei dėl nelaimingo įvykio kelionės metu netenkamas visas darbingumas, jo dalis ar net gyvybė, išmokama draudimo išmoka ir padengiamos pargabenimo į tėvynę išlaidos.
Civilinės atsakomybės kelionės metu draudimas:
- kompensuojama žala, kurią vartotojas netyčia sukelia tretiesiems asmenims kelionės metu.
Bagažo praradimo ar sugadinimo draudimas:
- kompensuojama žala, kurią vartotojas patiria, jei jo bagažas yra prarandamas, apgadinamas ar sugadinamas;
- kompensuojamos išlaidos, susijusios su būtinųjų daiktų įsigijimu.
Kelionės atšaukimo draudimas:
- kompensuojami nuostoliai, susiję su kelionės atšaukimu ar nutrūkimu, pavėlavimu išvykti ne dėl asmens kaltės ir pan.
Kai kurios bendrovės siūlo įvairias papildomas apsaugas – tokias kaip:
- kelionės dokumentų draudimas;
- išsinuomoto automobilio išskaitos draudimas;
- namų turto draudimas kelionės metu ir pan.
Kokiais atvejais kelionės draudimas negalioja?
Nors kiekviena draudimo bendrovė turi savo draudimo taisykles ir sąlygas, kai kurios iš jų yra universalios, t. y. jūsų patirtų nuostolių draudimas nekompensuos, jei jie kilo dėl:
- gamtos stichijų;
- karo, teroro akto;
- streikų;
- draudėjo nusikalstamos veikos.
Informacija apie siūlomas apsaugas, esmines draudimo taisykles, nedraudiminius įvykius kiekvienam vartotojui turi būti pateikta privalomajame informaciniame draudimo dokumente. Tokį dokumentą draudimo bendrovės turi pateikti kiekvienam vartotojui, kuris ketina draustis.
Kiek kainuoja kelionių draudimas?
Kelionės draudimo kaina priklauso nuo:
- pasirinktų draudimo apsaugos sąlygų;
- šalies, į kurią vykstate;
- kelionės trukmės ir tikslo;
- jūsų amžiaus.
Kaip pranešti draudimo bendrovei apie įvykį?
Apie draudiminį įvykį būtina pranešti draudimo bendrovei laikantis nustatytos tvarkos, su kuria derėtų susipažinti prieš kelionę. Ji turi būti aiškiai išdėstyta draudimo taisyklėse.
[[#ex]]