Lietuvos bankas

„STOP vartojimo kreditams“ – galimybė nebegauti vartojimo kreditų tiems, kas negali atsispirti pagundai per daug skolintis, taip pat – prevenciniais tikslais, siekiant, kad kiti asmenys nepaimtų kreditų jūsų vardu. Asmeniui įsirašius į mūsų prižiūrimą sąrašą, vartojimo kredito davėjai tam žmogui tiesiog nebesuteikia kredito.

Fiziniai asmenys į sąrašą įrašomi ir iš jo išbraukiami asmens prašymu arba teismo sprendimu.

Prašymų teikimo Lietuvos bankui tvarką nustato Lietuvos banko valdybos patvirtintos taisyklės

[[#ex]]

Ką svarbu žinoti?

 • Pateikęs prašymą per Elektroninius valdžios vartus, fizinis asmuo į sąrašą įrašomas automatiškai.
 • Jei teikdami prašymą nenurodysite, kokiam laikotarpiui norite įsirašyti į sąrašą, automatiškai būsite įrašytas 2 metų laikotarpiui. Įsirašymo į sąrašą laikotarpis nėra ribojamas. Įsirašymo laikotarpį galima bet kada pratęsti.
 • Išsibraukti iš sąrašo galima bet kada, tokiu pačiu būdu, kaip ir įsirašėte. Įsirašymo ir išsibraukimo iš sąrašo skaičius nėra ribojamas.
 • Nėra privalomo laikotarpio (ribojimo), kurį asmuo turi išbūti įrašytas sąraše, nebent asmuo įrašomas teismo sprendimu apribojus jo veiksnumą.
 • Visos vartojimo kreditus Lietuvoje teikiančios bendrovės (bankai, kredito unijos, tarpusavio skolinimo platformų operatoriai, kitos vartojimo kreditus teikiančios bendrovės) prieš sudarydamos vartojimo kredito sutartį privalo patikrinti, ar asmuo yra šiame sąraše. 
 • Vartojimo kredito sutartis, sudaryta su į sąrašą įrašytu asmeniu, laikoma negaliojančia.
 • Sąrašą būtina tikrinti tik sudarant sutartis dėl vartojimo kredito (įskaitant lizingą, kredito korteles ir pan.).
 • Sąrašo nereikia tikrinti, kai sutartis sudaroma dėl būsto kredito.
 • Vartojimo kredito davėjai iš Lietuvos banko gauna atsakymą tik apie tai, ar asmuo šiuo metu yra sąraše ar nėra, tačiau vartojimo kredito davėjams nėra teikiama visa asmens istorija, susijusi su sąrašu. Taigi įsirašymas į sąrašą neturi jokios įtakos jūsų kredito istorijai. 
 • Įsirašymas į sąrašą bei išsibraukimas iš jo yra neatlygintinas.
 • Įsirašymas į sąrašą nedaro įtakos jau sudarytų vartojimo kredito sutarčių vykdymui.
 • Sąrašas galioja tik Lietuvoje, kitose šalyse jis negalioja.

[[#ex]]

STOP vartojimo kreditams

Prašymą Lietuvos bankui galite pateikti
 • Elektroniniu būdu prisijungę per elektroninius valdžios vartus. Jungtis prie NASIS sistemos rekomenduojame su Internet Explorer, Mozilla Firefox, Microsoft Edge naršyklėmis.
1. Tiesiogiai atvykę į Lietuvos banką adresu Totorių g. 4, Vilnius, Lietuvos banko darbo dienomis antradieniais nuo 8.00 iki 19.00 ir ketvirtadieniais nuo 8.00 iki 17.00 val., pietų pertrauka nuo 12.00 iki 12.45 val. Su savimi taip pat turėkite asmens tapatybę ir atstovavimą (jeigu prašymą teikia atstovas) patvirtinančius dokumentus; 2. Atsiuntę registruotu laišku adresu: Lietuvos bankas, Totorių g. 4, LT-01121, Vilnius. Kartu pridėkite asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir atstovavimą patvirtinančio dokumento (jeigu prašymą teikia atstovas) kopijas, patvirtintas notarinius veiksmus turinčio teisę atlikti asmens; 3. Atsiuntę elektroninio pašto adresu tl.bl@sasaras_SISAN. Kartu pridėkite asmens tapatybę patvirtinančio dokumento ir atstovavimą patvirtinančio dokumento (jeigu prašymą teikia atstovas) kopijas, patvirtintas kvalifikuotu elektroniniu parašu. 

[[#ex]]

Finansų rinkos dalyviams, kurie naudoja Lietuvos banko sistemas PRDB, NASIS ir APS

Lietuvos bankas, gerindamas sistemų greitaveiką, įgyvendina projektą NeoLITAS. Įgyvendinant projektą, iš LITAS infrastruktūros į naują NeoLITAS infrastruktūrą perkeliamos PRDB, NASIS ir APS sistemos. Todėl rugpjūčio 17 d. keisis prisijungimo prie šių sistemų testinėje aplinkoje adresai, bus stabdomas pranešimų siuntimas, laikinai nebus teikiami duomenys testinėje aplinkoje, pasikeis APS programų įranga.

Visa reikiama informacija – dokumente Apsikeitimo elektroniniais dokumentais sistema NeoLITAS (534.4 KB download icon)

[[#ex]]

Paskutinė atnaujinimo data: 2023-12-13