Lietuvos banko valdybos pirmininko Vito Vasiliausko kalba Euro parodos atidaryme
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, 2014 m. spalio 23 d.
Sveiki, mielieji Svečiai,
džiaugiuosi, kad turėjote noro ir radote laiko atvykti į šį mūsų... susitikimą.
Prisipažinsiu, prieš pradėdamas kalbėti, suabejojau, kaip turėčiau jį pavadinti. Šventė? Iškilmės? Ar vis dėlto – darbinis renginys?
Greičiausiai – šventė. Nes – nuoširdžiausiai ačiū šeimininkams – esame rūmuose, kurių dvasia kiekvieną lietuvį kilsteli virš kasdienės rutinos.
Tačiau, kita vertus, susirinkome tam, kad sužinotume, įsimintume, išmoktume, pasiruoštume. O tai – jau darbas.
Kadangi šiandien čia, šiuose turtinguose rūmuose, turime visko, labai tikiuosi ir linkiu, kad kiekvienas gautume tai, dėl ko atėjome: grožio (tikrai netrūksta), pramogos ir – naudos. Tai yra – žinių.
Apklausų duomenys rodo, kad daugiau nei 20 procentų mūsų žmonių vis dar nėra matę eurų banknotų. Juos pažįsta ar bent jau matė beveik 80 procentų gyventojų.
Čia norėčiau atkreipti dėmesį į vieną akivaizdų dėsningumą: didžioji dalis tų, kurie pažįsta eurą, palaiko jo įvedimą Lietuvoje. Ir atvirkščiai – daugiau nei pusė tų, kurie euro nematė, jo nenori arba bijo.
Sakyčiau, žmogiška ir netgi apdairu – baimintis, ko nepažįsti. Bet dar apdairiau ir išmintingiau – pažinti.
Tam čia ir esame.
Mes, Lietuvos bankas, kartu su partneriu – Europos Centriniu Banku – nuoširdžiai pasistengsime, kad bendroji Europos valiuta euras, kuris jau yra savas pinigas mūsų kaimynams latviams ir estams bei dar daugiau kaip trims šimtams milijonų europiečių, kuo greičiau taptų pažįstamas ir savas mums.
O kad tai vyktų kuo sklandžiau, paprasčiau, be įtampos ir streso, šiandien pradedame oficialią informavimo kampaniją.
Jau po kelių minučių drauge su kolega iš Europos Centrinio banko ponu Ton Roos atidarysime parodą, kuri yra ir šios kampanijos starto ženklas, ir vienas iš svarbiausių bei, neabejoju, patraukliausių kanalų. Parodos ekspozicijoje rasite ne tik įdomios, bet ir praktiškai naudingos informacijos. Pamatysite, kaip atrodo kitų šalių eurų monetos. Sužinosite, ar imti jas, jei gausite kaip grąžą. Išmoksite, kaip atskirti tikrą eurą nuo padirbto. Jeigu kam teko girdėti pasvarstymų, kad naujiesiems pinigams nebetiks senosios piniginės – galėsite „pasimatuoti“, kaip euras tinka jūsiškėms.
Mane patikino, kad specialiai šiai parodai parengta gidų komanda yra puikiai „pasikausčiusi“ ir bus pajėgi atsakyti į visus lankytojams iškilsiančius klausimus. Netrukus išmėginsime.
Beje, norėčiau atkreipti dėmesį, kad ši paroda nemokama ne tik šiandieną ir ne tik atidarymo proga. Ji atvira kiekvienam – mažam ir dideliam lankytojui iki pat sausio 5 dienos.
Už tokią galimybę, tai yra už ekspozicijai suteiktą, sakyčiau, prabangią pastogę ir už geranorišką bendradarbiavimą šią parodą rengiant, esame nuoširdžiai dėkingi Valdovų rūmų muziejui – vadovui Vydui Dolinskui ir visai šauniai jo komandai.
Savo ir savo kolegų vardu dėkoju Europos Centriniam Bankui, kuris iki mūsų jau yra dalyvavęs 18-oje euro įvedimų ir dalijasi savo patirtimi įvedant eurą Lietuvoje.
Gerbiamieji,
prieš ateidamas čia susitikti su Jumis dar kartą pasitikrinau Lietuvos banko darbo kalendorių. Ir galiu užtikrinti – eurui esame beveik pasirengę. Didžioji dalis lietuviškų eurų monetų su mums visiems brangiu Vyčio ženklu jau nukaldintos ir banko saugyklose laukia savo kelionės į gyvenimą. Eurų banknotai taip pat atkeliauja.
Likusią darbo dalį – sutikti, pažinti, priimti – turėsime padaryti jau kartu. Ačiū, kad prisijungėte šiandien. Linkiu įdomios ir turiningos popietės.