Lietuvos bankas
2015-03-17
  • Laureatai kartu su valdybos pirmininku V. Vasiliausku
    Laureatai kartu su valdybos pirmininku V. Vasiliausku  
    Nuotraukos autorius: A. Ufartas/BFL
11

Antrąkart Lietuvoje minimą Vaikų finansinio švietimo savaitę vainikavo Lietuvos banke vykęs moksleivių kūrybinio konkurso „Mano kišenpinigių istorija“ nugalėtojų apdovanojimas. Konkurse savo kišenpinigių istorijas, naudodami skirtingas kūrybines priemones, papasakojo daugiau kaip 200 mokinių iš 65 Lietuvos mokyklų.

„Pirmoji savarankiška pažintis su pinigų pasauliu dažniausiai prasideda būtent nuo kišenpinigių. Į konkursą plaukusios istorijos apie juos nudžiugino, atskleisdamos, kad moksleiviai puikiai – netgi ne prasčiau nei dažnas suaugęs – suvokia finansinio tikslo ir finansinės drausmės svarbą. Todėl šis konkursas, kaip ir kiti Vaikų finansinio švietimo savaitės renginiai – šauni galimybė visiems kartu su vaikais pasimokyti pagrindinių asmeninių finansų tvarkymo principų“, – sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, sveikindamas prizininkus, jų mokytojus ir artimuosius, susirinkusius Lietuvos banko valdybos salėje Vilniuje.

Kūrybinių darbų vertinimo komisija išrinko po tris geriausius darbus kiekvienoje iš trijų amžiaus grupių. Vertinant darbus buvo atsižvelgiama į kūrybiškumą, originalumą, įdomiai ir savitai perteiktą mintį. Nugalėtojai skelbiami čia. Po apdovanojimų ceremonijos gausus nugalėtojų, jų mokytojų ir atlydėjusių artimųjų būrys Lietuvos banko Pinigų muziejuje turėjo progą atnaujinti žinias apie pinigų istoriją.

Prie Vaikų finansinio švietimo savaitės, šiais metais vykusios kovo 9–17 d., iniciatyvos prisijungė 18 partnerių. Jų organizuotuose renginiuose – ekskursijose, paskaitose, žaidimuose, protų mūšiuose, konkursuose – dalyvavo apie 6 tūkst. mokinių. 

Lietuvos banko atstovai šiais metais siekė pagilinti moksleivių žinias apie vis dar naują mūsų šalies valiutą – eurą, daug dėmesio skirdami kitų euro zonos šalių monetoms, eurų banknotų apsaugos priemonėms. Vaikai galėjo pasitikrinti žinias apie naująją Lietuvos valiutą ir praktiškai jas pritaikyti, atlikdami edukacinio pobūdžio žaidimus, testus ir kt.

Vertybinių popierių biržoje NASDAQ OMX Vilnius apsilankę moksleiviai sužinojo, kas yra vertybinių popierių birža ir depozitoriumas, susipažino su pagrindiniais jų veiklos principais ir turėjo galimybę ekrane stebėti prekybą akcijomis realiu laiku.

Visą praėjusią ir šią savaitę bankų SEB, „Swedbank“, DNB ir „Danske Bank“ atstovai su mokiniais diskutavo, kaip tvarkyti asmeninius finansus, ruoštis savarankiško gyvenimo pradžiai ir skatinti verslumą. Žinias įtvirtinti padėjo protų mūšiai ar kiti žaidimai.

Gyvybės draudimo įmonių „Aviva Lietuva“ ir „Bonum Publicum“ atstovai vaikams pasakojo apie gyvybės draudimo svarbą kiekvieno žmogaus gyvenime ir dalijo patarimus, kaip sutaupyti kelionei ar naujam telefonui.  

„Sodros“ atstovai 10–12 klasių moksleiviams skaitė paskaitas intriguojančia tema „Vien meile sotus nebūsi“. Šviečiamuosius projektus vykdė ir Vilniaus universiteto Kauno humanitarinis fakultetas bei Šiaulių valstybinė kolegija.

Lietuvos centrinė kredito unija kvietė moksleivius į protų mūšius „Neslėpk žinių, ateik į protų mūšį“, savo žiniomis su moksleiviais dalijosi Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Finansininkų klubas, o apie tai, kas yra gera ir kas bloga paskola, su vaikais diskutavo Finansų ir kreditų valdymo asociacijos atstovai. Susitikę su antstoliais moksleiviai sužinojo, kaip neįklimpti į skolas ir būti savo padėties šeimininkais. Transparency International Lietuvos skyriaus atstovai pamokos metu su moksleiviais diskutavo, kas yra mokyklos finansai, kaip jie paskirstomi ir kaip galima skaidriai juos valdyti.

Šiemet, kaip ir pernai, ekspertams ir mokiniams bendrauti padėjo profesinės savanorystės projektas „Kam to reikia?!“, vienijantis įvairių sričių profesionalus ir mokytojus, kurie padeda jauniems žmonėms atrasti savo karjeros kelią.

Vaikų finansinio švietimo savaitės dalyviai ir partneriai: Lietuvos bankas, Švietimo ir mokslo ministerija, vertybinių popierių birža NASDAQ OMX Vilnius, projektas „Kam to reikia?!“, „Danske Bank“, SEB bankas, „Swedbank“, DNB bankas, „Aviva Lietuva“, UAB „Bonum Publicum“, Vilniaus universiteto Kauno humanitarinis fakultetas, Valstybinio socialinio draudimo fondas („Sodra“), Lietuvos centrinė kredito unija, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Finansininkų klubas, Finansų ir kreditų valdymo asociacija, Transparency International Lietuvos skyrius, Asociacija Lietuvos antstolių rūmai, Šiaulių valstybinė kolegija.

Vaikų finansinio švietimo savaitė Lietuvoje minima Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos. Organizacija propaguoja jaunimo finansinio raštingumo didinimo idėjas ir siekia, kad baigę vidurinę mokyklą vaikai mokėtų tvarkyti savo finansus ir žinotų, kaip išmintingai elgtis su pinigais. Šiuo metu judėjimas vienija daugiau kaip 1 000 organizacijų iš įvairių šalių.