Lietuvos bankas
2013-03-18
  • 3821_imp_foto_3_524.jpg
     
11

Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos, Lietuvoje kovo 15 d. pirmąkart paminėta Vaikų finansinio švietimo diena. Diena buvo gausi vaikams skirtų renginių – ekskursijų, paskaitų, žaidimų, testų ir proto mūšių. Skaičiuojama, kad šios dienos renginiuose dalyvavo keli tūkstančiai šalies moksleivių.

„Sėkmingai pralaužę ledus šiais metais, tikimės, kad kitąmet kartu su partneriais surengsime ne tik Vaikų finansinio švietimo dieną, bet ir visą savaitę. Vaikų, tėvų, mokytojų susidomėjimas ir noras dalyvauti šiai dienai skirtuose renginiuose pranoko lūkesčius. Tai dar kartą parodė, kad finansinių žinių poreikis yra didžiulis. Savo ruožtu Lietuvos bankas ir toliau šiai sričiai skirs ypatingą dėmesį“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Lietuvoje pirmąkart paminėta tarptautinė Vaikų finansinio švietimo diena buvo gausi moksleiviams skirtų renginių – ekskursijų, paskaitų, žaidimų, testų ir proto mūšių. Vertybinių popierių biržoje NASDAQ OMX Vilnius apsilankę moksleiviai galėjo ekrane stebėti prekybą akcijomis realiu laiku, o vienas iš jų uždarė prekybos sesiją, skambindamas varpu. Pusė tūkstančio moksleivių dalyvavo įvairiuose Lietuvos miestuose vykusiuose „Swedbank“ renginiuose, o į „Danske Bank“ programą „Pažink banką“, kuri tęsis iki pat gegužės, jau užsiregistravo 1 500 vaikų.

Vaikų finansinio švietimo diena buvo aktyviai minima ir virtualioje erdvėje – SEB banko testą internetu „Kaip nepasiklysti finansų pasaulyje?“ atliko ir savo finansines žinias pasitikrino apie 700 lankytojų. Nauji edukaciniai „Swedbank“ ir „Danske Bank“ internetiniai žaidimai taip pat sulaukė didelio populiarumo.

Lietuvos banko Pinigų muziejus šią dieną pristatė specialiai jaunesniajam mokykliniam amžiui pritaikytą edukacinę programą „Pažink pinigų pasaulį“.

„Pinigų muziejaus durys visada buvo atviros kiekvienam – nuo pačių mažiausių iki vyriausių lankytojų, tačiau speciali edukacinė ekskursija po Pinigų muziejų buvo pritaikyta tik vyresnių klasių moksleiviams. Nuo šiol turime kuo nudžiuginti ir 6–11 metų vaikus – atsižvelgę į didžiulį susidomėjimą ir mokytojų pageidavimą parengėme specialią edukacinę programą vaikams“, – sako Vidmantas Laurinavičius, Lietuvos banko Pinigų muziejaus vedėjas.

Edukacinės ekskursijos „Pažink pinigų pasaulį“ metu mokiniai susipažįsta su įvairiausiais ir įdomiausiais pasaulio pinigais, kaip antai milžiniška, net 2,5 kg sveriančia moneta, gali nusikaldinti savo pinigėlį, pasisverti ir sužinoti, kiek jie kainuotų, jei būtų auksiniai, sidabriniai ar platininiai. Taip pat vaikai mokomi sudaryti savo biudžetą, rašyti išlaidų dienoraštį, supažindinami su pagrindinėmis ekonomikos ir finansų sąvokomis, šalies finansų sistema. Kad nebūtų nuobodu, o įgytos žinios būtų įtvirtinamos, vaikai atlieka įvairius testus, užduotis, o pastabiausiems ir smalsiausiems įteikiami prizai bei Pinigų muziejaus sertifikatai.

 foto_1_524.jpg

foto_2_524.jpg

„Tokio amžiaus vaikams svarbu, kad žinios būtų perteikiamos žaidimo forma, tad interaktyvi ir patraukli Pinigų muziejaus programa puikiai tinka vaikų finansiniam švietimui. Ne veltui ji ir buvo pristatyta būtent minint tarptautinę Vaikų finansinio švietimo dieną“, – sako Antano Vienuolio mokyklos mokytoja Nijolė Kisielienė, kurios ketvirtokų klasė pirmoji išbandė naująją edukacinę programą.

foto_3_524.jpg

2012 m. Lietuvos banko Pinigų muziejuje apsilankė daugiau kaip 24 tūkst. lankytojų, iš jų – apie 9 tūkst. moksleivių.

Į ekskursijas po Pinigų muziejų būtina registruotis iš anksto. Daugiau informacijos apie Pinigų muziejų čia.

Vaikų finansinio švietimo dienos dalyviai ir partneriai: Lietuvos bankas, Švietimo ir mokslo ministerija, vertybinių popierių birža NASDAQ OMX Vilnius, „Danske Bank“, SEB bankas, „Swedbank“, UAB „Bonum Publicum“ ir Lietuvos jaunimo organizacijų taryba (LiJOT).

Vaikų finansinio švietimo diena Lietuvoje minima Lietuvos bankui prisijungus prie Tarptautinės vaikų ir jaunimo finansų organizacijos. Ši organizacija yra pelno nesiekianti organizacija, įkurta 2011 m. liepos mėn. Amsterdame ir vienijanti šalių vyriausybės įstaigas, centrinius bankus, taip pat komercines finansų įstaigas, nevyriausybines organizacijas ir akademinės bendruomenės atstovus. Organizacija propaguoja jaunimo finansinio raštingumo didinimo idėjas ir siekia, kad baigę vidurinę mokyklą vaikai mokėtų tvarkyti savo finansus ir žinotų, kaip išmintingai elgtis su pinigais. Šiuo metu judėjimas vienija daugiau kaip 1 000 organizacijų iš įvairių šalių.