Lietuvos bankas
2014-09-12
11

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas rugsėjo 12–13 d. dalyvaus Milane vyksiančiame neformaliame ES Ekonomikos ir finansų reikalų tarybos (ECOFIN) posėdyje, kur ES šalių centrinių bankų valdytojai ir finansų ministrai sieks apsispręsti dėl ilgalaikio ekonomikos finansavimo krypčių. Posėdžio metu taip pat bus aptarti bankų turto kokybės vertinimo ir bankų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis klausimai.

„Finansų sektorius ir realioji ekonomika – tai bendra susiekiančių indų sistema, todėl dėsninga, kad bankų priežiūros ir ekonomikos finansinio skatinimo klausimais diskutuojama tame pačiame lygmenyje ir tuo pačiu metu“, – prieš prasidedant posėdžiui sakė Vitas Vasiliauskas.

Jo teigimu, šiuo metu, kai ekonomikos augimas tebėra vangus, investicijų apimtys – nepakankamos, o geopolitinė aplinka – nerami, Europai labiau nei iki šiol būtinas toks reguliavimo priemonių rinkinys, kuris ne tik stiprintų finansų sistemą, bet ir skatintų aktyvesnį ūkio, ypač smulkiojo ir vidutinio verslo, finansavimą.

„Šiandieninę ES ūkio būklę apibūdinčiau kaip situaciją „arba – arba“, todėl esminį susitarimą dėl ilgalaikio ekonomikos finansavimo prioritetų reikėtų pasiekti ne kada nors, bet jau artimiausiu metu“, – sakė V. Vasiliauskas. Jis pabrėžė, kad būtina kuo greičiau imtis priemonių, kurios užtikrintų didesnę alternatyvių finansavimo priemonių įvairovę.

Pasak Lietuvos banko vadovo, būtent alternatyvūs finansavimo šaltiniai – perspektyviausia kryptis siekiant, kad būtų sudaryta didesnė konkurencija pagrindiniams ūkio kreditoriams bankams, o ekonomika turėtų stabilius finansavimosi šaltinius, kurie būtų lengviau prieinami ir nedidelėms įmonėms, sudarančios ekonomikos stuburą. Jo vertinimu, šiuo metu ES kapitalo rinka nėra išplėtota tiek, kad būtų prieinama smulkesnėms įmonėms ir kartu sudarytų veiksmingą atsvarą bankų sektoriui.

Posėdyje taip pat numatoma svarstyti ES finansinio stabilumo ir tarptautinio bendradarbiavimo finansinių paslaugų srityje klausimus, bus aptarta naujausia bankų sąjungos elemento – Bendrojo priežiūros mechanizmo informacija.