Lietuvos bankas
2021-09-30
11

Lietuvos banko valdyba nutarė nekeisti bankams taikomos anticiklinio kapitalo rezervo (AKR) normos ir nuo 2021 m. rugsėjo 30 d. palikti galioti 2020 m. balandžio 1 d. nustatytą 0 proc. AKR normą.

Sprendimas nekeisti AKR normos priimtas įvertinus naujausias skolinimo bei nekilnojamojo turto (NT) rinkų tendencijas, rodančias, kad nors būsto kainos kyla vis sparčiau, o NT ir būsto paskolų rinkų aktyvumas ir toliau yra didelis, tačiau skolinimas ne finansų įmonėms tebėra prislopęs, susiformavusių reikšmingų disbalansų finansų sistemoje šiuo metu nėra ir finansinis ciklas tebėra sulėtėjimo fazėje, nors pamažu pastebima atsigavimo ženklų.
Dėl atlaisvėjusių ir nuo liepos 1 d. panaikintų karantino suvaržymų ekonomika ir verslo bei gyventojų lūkesčiai vis labiau atsigauna. Pastebima, kad aktyviau teikiamos naujos paskolos, o tai prisideda prie pinigų finansų įstaigų (PFĮ) paskolų privačiajam ne finansų sektoriui portfelio, kuris po pirmojo karantino susitraukė, augimo. Kita vertus, ne finansų įmonėms suteiktų paskolų portfelis tebėra mažesnis nei prieš metus, o pastaruoju metu blogėjanti epidemiologinė padėtis ir svarstomas naujų suvaržymų įvedimas kelia naujų iššūkių. Nuo to, kaip sėkmingai juos pavyks įveikti, reikšmingai priklausys tolesnė ekonomikos raida.

Sprendimą pagrindžianti medžiaga skelbiama Lietuvos banko interneto svetainėje.