Lietuvos bankas
2021-02-15
11

Lietuvos gyventojai ir organizacijos pirmą kartą turės galimybę prisidėti prie Europos Centrinio Banko (ECB) pinigų politikos strategijos pokyčių. Vasario 23 d. Lietuvos banko organizuojamame renginyje „ECB klauso“ bus siekiama įsiklausyti į įvairių visuomenės grupių lūkesčius dėl inicijuojamos pinigų politikos strategijos peržiūros. Renginys bus transliuojamas tiesiogiai vasario 23 d. nuo 10 val. Lietuvos banko svetainėje, o užsiregistravusių renginio dalyvių išsakyta nuomonė ir lūkesčiai bus tiesiogiai pateikti ECB.

Šiuo metu vykdoma pinigų politikos strategija buvo priimta 1998 m. ir patikslinta 2003 m. Tačiau per tą laiką viso pasaulio ekonomika išgyveno didžiules permainas – sulėtėjo ekonomikos augimas ir produktyvumas, senėja visuomenė, išryškėjo globalūs klimato kaitos pokyčiai. Sparti skaitmenizacija, globalizacija ir struktūriniai finansų sistemos pokyčiai pakeitė sąlygas, kuriomis pinigų politika yra įgyvendinama. Istorines žemumas pasiekusios palūkanos sumažino tradicinės pinigų politikos galimybes. Pagrindiniu pinigų politikos iššūkiu tapo ne pernelyg didelė, bet pernelyg maža infliacija. Reaguodama į tai, Valdančioji taryba nusprendė pradėti pinigų politikos strategijos peržiūrą, veikdama pagal sutartyje nustatytą ECB įgaliojimą palaikyti kainų stabilumą.

„ECB klauso“ renginiai vyksta visose zonos šalyse. Kiekvienas Eurosistemos nacionalinis centrinis bankas, taip pat ir Lietuvos bankas, parengs išsamią ataskaitą, kurioje pristatys „ECB klauso“ renginių dalyvių išsakytas mintis. ECB valdančioji taryba sprendimus dėl pinigų politikos strategijos pakeitimų priims tik nuodugniai išanalizavusi piliečių ir organizacijų nuomones. Strategijos peržiūros išvados bus parengtos 2021 m. viduryje.

Lietuviškame „ECB klauso“ renginyje kviečiamos pasisakyti įvairios verslo, darbuotojų, taip pat atstovaujančių kitoms visuomenės grupėms, pavyzdžiui, vyresniems gyventojams, jaunimui, neįgaliesiems ir kt., organizacijos. Jeigu nespėjote užsiregistruoti dalyvauti renginyje, stebėkite jį tiesiogiai ir pareikškite savo nuomonę po transliacijos el. paštu [email protected].