Lietuvos bankas
2015-06-10
11

Lietuvos bankas prognozuoja, kad šiemet dėl prastesnės eksportuotojų padėties šalies bendrasis vidaus produktas augs 2 proc. Anksčiau prognozuota, kad augimas sudarys 2,7 proc. Numatoma, kad kitąmet ūkio plėtra paspartės iki 3,4 proc. (ankstesnė prognozė – 3,5 %).

„Ekonomiką toliau į priekį tempia vidaus vartojimas, tačiau prognozes koreguoja prastesni eksporto į Rusiją rodikliai. Tai sunkina kai kurių sektorių, pavyzdžiui, transporto sektoriaus, padėtį. Tačiau, net ir sumažinus šių metų augimo prognozę, pagal plėtros tempą Lietuva bus viena iš lyderių Europoje“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

Pirmaisiais šių metų mėnesiais Lietuvos eksportas į Rusiją sumažėjo maždaug ketvirtadaliu. Tai lėmė ne tik suprastėjusi šios kaimynės ekonominė padėtis, bet ir smukęs rublio kursas, kuris užsienio prekes Rusijos gyventojams padarė sunkiau įperkamas. Santūraus optimizmo suteikia sustiprėjusi padėtis Europos Sąjungoje, kurioje Lietuva parduoda daugiausia prekių ir paslaugų. Senajame žemyne ūkį gaivina ir pastaruoju metu vykdoma Europos Centrinio Banko skatinamoji pinigų politika, kurią įgyvendina ir Lietuvos bankas.

Numatoma, kad šiemet bendras Lietuvos eksportas ūgtelės 0,1 proc. (ankstesnė prognozė – 3,7 %). Kitąmet prognozuojamas 4,3 proc. augimas (anksčiau prognozuota – 5 %).

Lietuvos bankas toliau prognozuoja, kad 2015 m. po keliolikos metų pertraukos Lietuvoje bus užfiksuota vidutinė metinė defliacija. Numatoma, kad bendras vartotojų kainų lygis šiemet bus 0,3 proc. mažesnis nei pernai. Esminė tokio pokyčio priežastis – atpigę degalai, šilumos energija, dujos, elektra.

Prognozuojamas vidutinis darbo užmokestis ir 2015 m., ir 2016 m. turėtų išaugti po 4,9 proc.

„Jau nuo 2013 m. vidutinis darbo užmokestis kyla greičiau nei kainos. Kadangi ši tendencija tęsis tiek šiemet, tiek kitąmet, gyventojų perkamoji galia toliau didės“, – teigia Gediminas Šimkus, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius.

Numatoma, kad 2015 m. privatus vartojimas padidės 3,4 proc., o 2016-aisiais vartojimo augimo tempas paspartės iki 4 proc. Palyginti su pernai, šiemet prognozuojama, kad nedarbo lygis sumažės nuo 10,7 iki 10 proc., o kitąmet dar turėtų nukristi iki 9,2 proc.

Lietuvos banko interneto svetainėje galite susipažinti su naujausiomis vidutinio laikotarpio makroekonominėmis prognozėmis ir Lietuvos ekonomikos apžvalga.