Lietuvos bankas
2014-06-12

Vienas didžiausių iššūkių, su kuriais teks susidurti prekybininkams euro įvedimo metu, – tinkamas apsirūpinimas grynaisiais eurais. Tai susitikime su Lietuvoje prekybos įmonių aljanso „Aibė“ atstovais Kaune pabrėžė Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Kasos departamento direktorius Antanas Ivanauskas.

Jis informavo, kad Lietuvos bankas prognozuoja, jog, įvedus eurą, dviejų valiutų apyvartos laikotarpiu, kai už prekes ir paslaugas nuo sausio 1 iki 15 d. bus galima mokėti ir grynaisiais eurais, ir grynaisiais litais, grynųjų pinigų kiekis apyvartoje gali išaugti 3–5 kartus, atsiskaitymų skaičius – apie 20 procentų, nes bendros apyvartos laikotarpiu atsiskaitant grynaisiais litais grąža bus duodama grynaisiais eurais. Taigi prekybos įmonės turės tvarkyti abiejų valiutų atsargas.

Lietuvos banko atstovas rekomendavo prekybos ir paslaugų įmonėms iš anksto pakankamai apsirūpinti mažųjų nominalų eurų banknotais (5, 10 ir 20 eurų) ir visų nominalų eurų bei euro centų monetomis. Apsirūpinimo procesui palengvinti Lietuvos bankas sudarys dviejų tipų eurų monetų rinkinius, skirtus prekybos ir paslaugų įmonėms, ypač mažoms įmonėms. Įmonėms pasiūlyta iš anksto kreiptis į kredito įstaigas ir pinigų pervežimo įmones ir aptarti su jomis savo poreikius.
Apie eurų apsaugos priemones papasakojo Lietuvos banko Grynųjų pinigų tarnybos Pinigų gamybos organizavimo ir ekspertizės skyriaus vyriausiasis ekspertas Algimantas Sodeika.

Ūkio ministerijos Smulkaus ir vidutinio verslo departamento Smulkaus ir vidutinio verslo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Lavišius informavo apie dvigubą kainų litais ir eurais žymėjimą, kuris bus privalomas nuo šių metų rugpjūčio pabaigos iki kitų metų vidurio. Jis pristatė Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumą.

Mokesčių mokėjimo ir darbo su kasos aparatais euro įvedimo Lietuvoje laikotarpiu rekomendacijas verslo subjektams susitikime pristatė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos Mokestinių prievolių departamento Rajonų mokesčių mokėtojų skyriaus vedėjo pavaduotoja Irena Gasiūnienė.

„Rengiantis euro įvedimui mūsų įmonėms kyla daug praktinių klausimų, į daugelį jų šiandien gavome atsakymus. Ir toliau sieksime įvairiais kanalais gauti visą aktualią informaciją, susijusią su euro įvedimu. Tai padės sklandžiai dirbti įvedus eurą“, – sakė prekybos įmonių aljanso „Aibė“ Verslo plėtros departamento direktorius Aidas Kaubrys.

Prekybos įmonių aljansas „Aibė“ vienija daugiau kaip 130 prekybos įmonių, valdančių daugiau nei 600 parduotuvių.