Pensijų fondų dalyvių turtas viršijo 4 mlrd. Eur – trečiąjį ketvirtį pokyčiai teigiami
2020 m. trečiąjį ketvirtį II pakopos pensijų fondų (PF) dalyvių turtas padidėjo 6,3 proc. ir pasiekė 4,09 mlrd. Eur, 1,9 proc. padidėjo ir dalyvių skaičius – nuo 1,346 mln. iki 1,373 mln. Nuo pensijų reformos, kai pradėtas taikyti investavimo pagal gyvenimo ciklą principas, II pakopos PF bendras svertinis vieneto vertės pokytis buvo teigiamas ir sudarė 17,43 proc. III pakopos PF trečiąjį ketvirtį taip pat atsitiesė – jų svertinis vieneto vertės pokytis siekė 2,64, o o vidutinis metinis vieneto vertės pokytis per 10 metų siekė 4,61 proc.
„Trečiąjį ketvirtį ir toliau fiksuojami teigiami pensijų fondų verčių pokyčiai. Per pastaruosius beveik dvejus metus pensijų fondų vieneto vertės pokytis svyravo tarsi gerai įsuptos sūpynės, tačiau kaupiantiesiems būtina įsidėmėti: svarbiausia yra ilgalaikis kaupimas ir ilgalaikė grąža. Trumpalaikių svyravimų visada bus – tiek į teigiamą, tiek į neigiamą pusę. Vis dėlto kol kas matyti, kad kaupimas pagal gyvenimo ciklo principą yra naudingas pensijų fondų dalyviams", – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Mindaugas Šalčius.
Liepos–rugsėjo mėn. II pakopos PF bendras svertinis vieneto vertės pokytis buvo teigiamas ir sudarė 3,8 proc., o skaičiuojant nuo metų pradžios – vis dar neigiamas (–2,07 %).
Trečiąjį ketvirtį sparčiausiai didėjo penkių jauniausių PF amžiaus grupių bendros svertinės vieneto vertės– daugiau nei po 4 proc., 1961–1967 m. amžiaus grupės – 3,1, o 1954–1960 m. amžiaus grupės ir turto išsaugojimo PF – atitinkamai po 1,97 ir 1,7 proc.
III pakopos PF kaupiančiųjų turto dydis trečiąjį ketvirtį padidėjo 6,2 proc. ir pasiekė 148,69 mln. Eur. Dalyvių skaičius taip pat išaugo 1,1 proc. – iki 74,4 tūkst. dalyvių. Nors nuo metų pradžios III pakopos PF bendras svertinis vieneto vertės pokytis vis dar neigiamas (–1,29 %), tačiau ilgalaikis 5 ir 10 metų vidutinis metinis vieneto vertės pokytis yra teigiamas ir atitinkamai sudaro 4,52 ir 4,61 proc. Dar didesnė ilgalaikė grąža vertinant tik akcijų PF vertės pokyčius – atitinkamai –7,10 ir 5,97 proc. Tai rodo, kad rizikingesni fondai ilguoju laikotarpiu uždirba didesnę grąžą, nors jų svyravimai, t. y. rizika, trumpuoju laikotarpiu yra didesni.