Lietuvos bankas
2020-04-20
11

Lietuvos bankas pirmą kartą atliko išsamią finansų tarpininkų priežiūros institucijai teikiamų duomenų apie investuotojus ir Nasdaq Vilniaus biržoje prekiaujamus vertybinius popierius statistinę analizę ir atskleidžia apibendrintus šios analizės duomenis visuomenei.

„Atskleisdami duomenis visuomenei siekiame dar labiau padidinti prekybos biržoje skaidrumą ir suteikti rinkos dalyviams papildomą vertybinių popierių prekybos analizės priemonę. Apibendrinti duomenys rinkos dalyviams padės priimti pagrįstesnius bei pamatuotus sprendimus ir dabartinio koronaviruso pandemijos sukelto šoko metu, kai vertybinių popierių kainos biržose svyruoja itin smarkiai“, – sako Vaidas Cibas, Lietuvos banko Reguliuojamos rinkos priežiūros skyriaus viršininkas.

Finansų tarpininkų Lietuvos bankui pateiktais duomenimis, finansinėmis priemonėmis, įtrauktomis Nasdaq Vilniaus biržą, prekiavo (2019 m. atliko bent vieną sandorį) 8 813 investuotojų. Absoliuti jų dauguma (8 204) yra vietiniai investuotojai – fiziniai asmenys. Biržoje taip pat prekiavo 377 Lietuvos juridiniai asmenys, 116 užsienio juridinių asmenų ir tiek pat užsienio fizinių asmenų. Aktyviausi investuotojai taip pat buvo Lietuvos fiziniai asmenys, jie sudarė daugiau kaip 90 tūkst. sandorių, o tarp euro zonos šalių investuotojų aktyvesni buvo juridiniai asmenys – sudarė beveik 12 tūkst. sandorių. Bendrovės, įtrauktos Nasdaq Vilniaus biržą, turi apie 80 tūkst. akcininkų, tad prekiaujančių akcijomis būtų apie dešimtadalis. Iš viso biržoje sandorius sudarė investuotojai iš 24 šalių (įskaitant Lietuvą).

Lietuvos investuotojai sudarė absoliučią daugumą finansinių priemonių, įtrauktų į Nasdaq Vilnius biržą, sandorių (89 %). Iš viso pernai sudaryta 127 446 sandoriai. Iš užsienio investuotojų aktyviausi buvo Estijos (9 648 sandoriai), Latvijos (3 259), Vokietijos (199) ir Jungtinės Karalystės (197) investuotojai.

Aktyviausiai Nasdaq Vilniaus biržoje prekiaujančių investuotojų prekybos analizė rodo, kad biržoje prekiauja įvairaus profilio ir prekybos stiliaus investuotojai: vieni sudaro daug smulkių sandorių, kiti prekiauja rečiau, bet sudaro stambius sandorius. Pavyzdžiui, pagal sudarytų sandorių skaičių penki aktyviausiai prekiavę fiziniai asmenys 2019 m. iš viso sudarė 4 142 sandorius – jų vertė 4 mln. Eur. Vertinant pagal apyvartą, penki aktyviausi investuotojai per metus sudarė apie 250 sandorių – jų vertė 24 mln. Eur.

Visose amžiaus grupėse dominuoja vyrai – trys iš keturių investuotojų yra vyrai, tačiau vyriausio amžiaus grupėje (vyresnių kaip 71 m.) moterų yra daugiau nei vyrų.

Nasdaq Vilniaus biržoje populiariausios buvo Oficialiojo sąrašo akcijos – sudaryta beveik 90 mln. Eur, Baltijos obligacijų sąrašo vertybinių popierių – 3,7 mln. Eur, Baltijos Papildomojo sąrašo akcijų – 2,7 mln. Eur vertės sandorių.

Likvidžiausios akcijos biržoje buvo AB Šiaulių bankas (48,3 mln. Eur vertės sandorių), APB Apranga (8,8 mln. Eur) ir Telia Lietuva, AB (5,5 mln. Eur).

Mūsų šalies investuotojai pakankamai aktyviai prekiauja užsienio rinkose. Tipinis Lietuvos investuotojas, investuojantis į pasaulyje biržines finansines priemones, yra 41–50 m. amžiaus grupės vyras. Šiai grupei priklausantys investuotojai vyrai sudarė daugiausia sandorių (beveik 17 tūkst.). Gana aktyviai prekiauja 51–60 m. ir 31–40 m. amžiaus grupių investuotojai (kiekviena grupė sudaro daugiau nei 15 tūkst. sandorių per metus).

Asmenų, investavusių į biržines finansines priemones, analizės pristatymą rasite čia. (1.2 MB download icon)Lietuvos bankas numato kasmet skelbti tokią analizę.