Lietuvos bankas
2015-01-09
11

Penktadienį, sausio 9 d., apyvartoje esančių eurų suma šalyje viršijo litų sumą. Lietuvos banko duomenimis, penktadienį eurai sudaro 50,4 %, o litai – 49,6 % visų apyvartoje esančių grynųjų pinigų. Eurai apyvartoje pradėjo vyrauti diena anksčiau, nei tai įvyko Latvijoje ir Estijoje.

„Visuomenė prie naujos valiutos pereina ne tik sklandžiai, bet ir sparčiai, ir didelės dalies gyventojų piniginėse jau įsitvirtino eurai. Tiems, kurie vis dar turi litų, primename, kad jie nemokamai bus keičiami dar ilgai, o Lietuvos banke – neribotą laiką. Tad nesant būtinybės patariame neskubėti. Taip išvengsite eilių“, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.

Sausio 9 d. apyvartoje buvo 1,25 mlrd. eurų (50,4 %) ir 1,23 mlrd. eurų litais (49,6 %). Bendras grynųjų pinigų kiekis – 2,48 mlrd. eurų. Estijoje ir Latvijoje, kurios eurą įsivedė atitinkamai 2011 m. ir 2014 m., toks lūžis įvyko šiek tiek vėliau – 10 dieną po euro įvedimo.

Iš viso iki sausio 7 d. beveik 700 keitimo vietų komerciniuose bankuose, kredito unijose, pašto skyriuose ir Lietuvos banke jau pakeista daugiau kaip 1,03 mlrd. litų (298,4 mln. Eur). Gyventojai atliko beveik 400 tūkst. valiutos keitimo operacijų. Minėtu laikotarpiu dar 124 mln. litų įnešta per bankomatus, o iš jų išgryninta 127 mln. eurų (439 mln. Lt).

Iki gruodžio 31 d. pagal bankų paraiškas antrinio paskirstymo metu buvo išduota beveik 622 mln. eurų. Taigi, vien per pirmąsias 9 sausio dienas eurų apyvartoje suma išaugo daugiau kaip du kartus.

Grynųjų pinigų keitimą palengvino tai, kad gyventojams vis dažniau renkantis elektronines mokėjimo priemones, įnešant grynųjų pinigų santaupas į sąskaitas bankuose, nuo praėjusių metų pradžios iki gruodžio 31 d. apyvartoje litų sumažėjo daugiau nei perpus.

Prekybos ir paslaugų teikimo vietose litais galima atsiskaityti iki sausio 15 d., o grąžą privaloma atiduoti eurais. Litai į eurus neatlygintinai, fiksuotu kursu – 3,4528 lito už eurą – Lietuvos pašte ir kai kuriose kredito unijose bus keičiami 60 kalendorinių dienų nuo euro įvedimo, komerciniuose bankuose – pusę metų, dalyje komercinių bankų padalinių – visus metus. Lietuvos banke litai į eurus neatlygintinai bus keičiami neribotą laiką.

Išsami informacija apie valiutos keitimo vietas ir jų darbo laiką skelbiama Lietuvos banko ir www.euras.lt interneto svetainėse, ją taip pat galima sužinoti paskambinus nemokama euro telefono linija 8 800 34528.