Lietuvos bankas
2021-02-18
11

Globalios pandemijos iššūkiai nesustabdė finansinių technologijų sektoriaus augimo ir plėtros Lietuvoje. Priešingai, juos akceleravo: net du trečdaliai FinTech įmonių teigia, kad 2020 m. suteikė daugiau verslo galimybių. Tą parodė investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ atliktas tyrimas „Fintech Landscape 2021“ bei Finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centro „Rockit“  parengtas „Rockit Fintech Map 2021“.

59 proc. apklaustų FinTech įmonių teigė, kad praėjusiais metais išaugo klientų skaičius. Be to, didėjo 87 proc. įmonių pajamos, beveik trečdalis jų priėmė naujų darbuotojų, o naujus produktus ar paslaugas būtent dėl COVID-19 pandemijos pristatė 28 proc. respondentų.

2020 m. Lietuvoje užregistruota 40 naujų FinTech bendrovių ir bendras jų skaičius pasiekė 230. Metų pabaigoje sektoriuje dirbo 4 000 žmonių – 18 proc. daugiau nei 2019 m. pabaigoje.

2020 m. taip pat pasižymėjo gerokai išaugusiu startuolių tarpusavio bendradarbiavimu – net 75 proc. FinTech verslo įmonių užmezgė partnerystes su sektoriaus kolegomis. Be to, naujas veiklas su Lietuvos ir užsienio bankais pradėjo net 70 proc. apklaustų įmonių.

Duomenys rodo, kad FinTech sektorius prieš COVID-19 pandemiją atsilaikė geriau nei kitos ūkio šakos. Tvirtą pagrindą tam suteikė technologijų bei startuolių pažangai palanki teisinė aplinka, Lietuvos banko lyderystė ir bendruomeniškumas.

Pasak „Investuok Lietuvoje“ technologijų sektoriaus komandos vadovės Gintarės Bačiulienės, 2020 m. pradžioje buvo tikėtasi stabilaus finansinių technologijų sektoriaus augimo, tačiau po kelių mėnesių verslas turėjo skubiai ieškoti naujų veiklos būdų ir verslo galimybių.

„Finansinių technologijų sektorius yra jaunas ir sparčiai besivystantis. Dėl to jo stiprybės – veržlumas ir lankstumas. Tai daugumai FinTech įmonių leido atlaikyti iššūkius, greitai sureaguoti į situaciją, atliepti į metų pabaigoje padidėjusį skaitmeninių paslaugų poreikį ir sėkmingai įveikti banguotus 2020-uosius“, – sakė  G. Bačiulienė.

Kaip pasikeitė rinka per pandemiją

Vienas esminių finansinių technologijų sektoriaus sėkmės veiksnių buvo nuo praėjusių metų antrojo ketvirčio pabaigos išaugęs skaitmeninių projektų skaičius ir spartesnis sprendimų pritaikymas praktikoje. Itin didelę įtaką padarė didesni pardavimai internetu, kuriems atlikti reikėjo naujų produktų ir valdymo paslaugų.

Svarbu paminėti, kad, operatyviai reaguodamos į padėtį, FinTech įmonės padėjo valstybei efektyviai paskirstyti teiktą paramą nuo pandemijos nukentėjusiam verslui. Pavyzdžiui, FinTech sektoriaus sprendimai prisidėjo, kad smulkiojo ir vidutinio verslo bendroves valstybės paskolos su garantija pasiektų greičiau.

Be to, karantino metu įvairiose srityse išryškėjo skaitmeninio vartotojų autorizavimo paslaugos poreikis. FinTech įmonių sukurti produktai bei paslaugos buvo pritaikyti ir sveikatos apsaugos srityje, pavyzdžiui, norint užsiregistruoti vizitui ar konsultacijai telefonu pas gydytoją, susisiekti su ligoninių darbuotojais.

„Dabartinis įdirbis, sukauptos žinios ir patirtis leis mums auginti turimą potencialą, pasauliui vis gilyn neriant į skaitmenines erdves. Tiek finansų rinkų dalyviai, tiek reguliuotojai vis daugiau dėmesio kreipia į skaitmeninių pinigų klausimus, technologinius investicijų ir turto valdymo sprendimus, vadinamąjį „wealthtech“. Tikiu, kad Lietuvos laukia puikūs pasiekimai ir šioje srityje“, – sakė Marius Jurgilas, Lietuvos banko valdybos narys.

Stipri ekosistema ir naujos partnerysčių galimybės

Viena iš Lietuvos FinTech ekosistemos stiprybių – tarpusavio bendradarbiavimas. Itin didelė dalis naujų partnerysčių įvyko tarp mokėjimų ir skolinimo bendrovių. Greiti pavedimai, informacijos apdorojimas, saugumas ir skaitmeninis identifikavimas paskatino FinTech verslo atstovus sukurti kaip niekada anksčiau daug bendrų projektų.

Finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centro „Rockit“ vadovė Šarūnė Smalakytė teigė kad po kelerių metų intensyvaus vystymosi šiuo metu galime konstatuoti FinTech sektoriaus brandą.

„Bendriems projektams FinTech įmonės yra tiesiog užprogramuotos, o susidariusios aplinkybės jas tik paspartino. Pavyzdžiui, pernai centro „Rockit“ narys „Ondato“ sudarė daugiau kaip 6 partnerystes su kitomis įmonėmis. Tokiu būdu praėjusiais metais buvo sukurta daug daugiau ir įvairesnių aktualių produktų. Savo ruožtu, FinTech rinka akivaizdžiai parodė, kad yra pasiruošusi bet kokiems iššūkiams ir atsiveriančioms galimybėms, kai yra svarbu sukurti kokybiškus produktus rekordiniais tempais“, – pasakojo Š. Smalakytė.

Vienu svarbiausių 2020 m. proveržių taip pat tapo FinTech verslo bendradarbiavimas su bankais. Tyrimas parodė, kad 2020 m.  70 proc. apklaustų finansinių technologijų įmonių užmezgė bent po vieną ar dvi partnerystes su bankais. Tai buvo gerai apgalvoti žingsniai ir juos įtvirtinti užtruko ilgiau nei metus, tam prireikė daug pasirengimo, tačiau pagreitėjęs skaitmenizavimo procesas nulėmė vaisingus rezultatus būtent praėjusiais metais.

Tyrimo autoriai daro išvadą, kad praėjusiais metais Lietuvos FinTech įmonės žaibiškai prisitaikė prie COVID-19 diktuojamų sąlygų, ėmėsi lyderystės ir maksimaliai pasinaudojo galimybėmis. Skaitmenizacijos procesas tapo dar aktualesnis, įgalinantis ateities partnerystes ir plėtrą, kuri darys teigiamą įtaką visai Lietuvos ekonomikai.

Visą Lietuvos FinTech rinkos apžvalgą galima rasti čia, o susipažinti su „Rockit Fintech Map 2021“ galite čia.