Lietuvos bankas
2012-11-19

Naujausiose Lietuvos banko prognozėse numatoma, kad realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) augs kiek lėčiau, nei prognozuota, tačiau plėtra liks tvari. Kainų šoko nelaukiama – infliacija ir toliau bus nuosaiki.

Numatoma, kad Lietuvos BVP, šiemet padidėjęs 3,0 %, kitąmet išaugs 3,1 % (šių metų rugpjūtį prognozuota atitinkamai 3,0 ir 3,4 %).

„Daugelio Lietuvos užsienio prekybos partnerių ūkio plėtra yra sulėtėjusi ir mažesnė, nei tikėtasi. Tai tiesiogiai susiję su mažesniu pasaulio ekonomikos augimu. Tiesa, Lietuvos realiojo sektoriaus šių metų perspektyva nėra pablogėjusi, nes jai palankų poveikį turi vienkartiniai veiksniai – gausesnis derlius ir stipriai ūgtelėjusi pramonė. Bet dėl mažesnės išorės paklausos realiojo sektoriaus perspektyva dabar kiek prastesnė, nei buvo prognozuota“, komentuoja Raimondas Kuodis, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

Lietuvos banko ekonomistų nuomone, investicijų augimas turėtų būti nuosaikus: numatoma, kad 2012 m. investicijos padidės 2,3, o 2013 m. – 6,2 %, t. y. mažiau, nei jos vidutiniškai padidėdavo per metus nuo duomenų rinkimo pradžios.

„Neapibrėžtumas dėl ateities varžo vartojimą, o įmones verčia atidėti plėtros sprendimus, todėl vartojimo ir investicijų perspektyva dabar atrodo prastesnė, nei prognozuota anksčiau“, – sakė Rūta Rodzko, Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorė.

Suprastėję įmonių lūkesčiai turėtų veikti ne tik įmonių investicijų sprendimus, bet ir sprendimus, susijusius su darbuotojų samdymu.

„Darbo rinka atsigauna – nemenkai auga užimtumas, palaipsniui mažėja nedarbas. Daugiausia gausėja tokių dirbančiųjų, kurie dirba ne visą darbo dieną. Viena vertus, tai rodo, kad įmonės naudoja lanksčias darbo formas, o tai yra sveikintina. Tačiau kartu tai rodo atsargų įmonių požiūrį į plėtrą ir su tuo susijusius ilgalaikius įsipareigojimus darbuotojams“, – sakė R. Rodzko.

Dėl sparčiau augančių maisto, degalų ir pramoninių prekių kainų 2012 metams infliacija numatoma didesnė, nei prognozuota anksčiau, ir ateityje, tikėtina, keisis nedaug. 2012 m. ji turėtų sudaryti 3,2, o 2013 m. – 2,8 %.

Lietuvos banko interneto svetainėje galite susipažinti su naujausiomis vidutinio laikotarpio makroekonominėmis prognozėmis ir Lietuvos ekonomikos apžvalga.