Lietuvos bankas kvies visuomenę diskutuoti apie 1 euro cento ir 2 euro centų monetų ateitį
Kovo 23 d. Lietuvos bankas rengia diskusiją visuomenei „Ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos?“.
1 euro cento ir 2 euro centų monetos dažniausiai naudojamos atsiskaitymui tik vieną kartą. Gavus grąžą jos pametamos ar nugula gyventojų taupyklėse, automobilių salonuose, fontanuose. Nuo 2015 m. į apyvartą išleistų šių monetų svoris siekia 770 t, toks jų kiekis tilptų į vienuolika traukinio vagonų. Kasmet šių monetų į apyvartą išleidžiama po 80 t. Lietuvos banko skaičiavimu, nuo euro įvedimo šalyje Lietuvos gyventojai yra pametę daugiau kaip 2 mln. Eur vertės 1 euro cento ir 2 euro centų monetų. Kasmet praradimai siekia trečdalį milijono eurų. Monetoms, kurių didžioji dalis pametama, gaminti, pakuoti, transportuoti ir tvarkyti eikvojami ištekliai ir patiriamos sąnaudos, išskiriama anglies dvideginio, susidaro papildomų plastiko atliekų.
Kaip šią situaciją vertina vartotojai, verslo atstovai, aplinkosaugos ir tvarumo organizacijos? Kviesdamas diskutuoti, Lietuvos bankas siekia išgirsti įvairių suinteresuotųjų grupių nuomonę ir kartu aptarti, ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos, o gal verta šių monetų poreikį mažinti, ateityje prekybos ir paslaugų vietose apvalinant galutinę pirkinių krepšelio sumą, kai mokama grynaisiais pinigais.
Diskusija „Ar mums reikalingos 1 euro cento ir 2 euro centų monetos?“ yra vienas iš Lietuvos banko renginių, kuris vyks Pasaulinės pinigų savaitės (angl. Global Money Week) metu.
Renginio programa ir registracija į renginį čia. Diskusija bus transliuojama ir Lietuvos banko interneto svetainėje. Kviečiame dalyvauti!